От проекта за криптовалутата OneCoin, който бе нарочен като предполагаема Понци схема, се опитаха да увеличат богатството си, като използваха „неавтентични“ акаунти, за да поставят благоприятни отзиви на TrustPilot и Quora, според нови изследвания.
Дигиталната лаборатория за криминалистични изследвания (DFRLab), инициатива под опеката на мозъчния тръст AtlanticCouncil, заяви в доклад от сряда, че OneCoin стартира „кампанията за астротърфинг“ приблизително по същото време, когато основателката Ружа Игнатова изчезна след редица съдебни дела срещу нея и други членове на проекта през 2019 г.
През март миналата година, прокурорите на щата Ню Йорк арестуваха мъж, за когото казаха, че е „топ лидер” на OneCoin, казвайки, че проектът е откраднал „милиарди” от инвеститорите чрез предполагаемата му пирамидална схема. Едновременно със задържането на Константин Игнатов, сестра му също беше обвинена в измами с ценни книжа и пране на пари.
Марк Скот, адвокатът зад схемата, също беше признат за виновен в изпирането на 400 милиона долара за OneCoin в Ню Йорк през ноември. Приблизително по същото време, редица държави обявиха, че предприемат действия за защита на инвеститорите срещу проекта, в който са се примамвали нови инвеститори на принципа на пирамидална схема.
Изследователите на DFRLab откриха, че през октомври миналата година OneCoin получи поредица от петзвездни отзиви на сайта за потребителски оценки TrustPilot.
„От 579 отзива за OneCoin на сайта, 90 процента са положителни. От петзвездни оценки около 400 бяха публикувани в рамките на един месец“, се казва в публикацията.
Изследователите потвърждават, че редица еднозвездни ревюта са „погребани“ от потопа от положителни отзиви.
Въпреки че екипът на лабораторията не можеше да определи дали рецензиите идват от автоматизирани или „неавтентични“ акаунти поради ограниченията на потребителския интерфейс на TrustPilot, скокът в петзвезден рейтинг „показваше необичаен прилив на благоприятни отзиви точно когато се появиха правните неволи на OneCoin.“
Анализ на рецензентите на сайта Quora, разкрива, че профилите публикуват положителни рецензии за OneCoin, които показват „признаци на неистинско поведение“. Те включват отсъствие на профилни снимки и информация, споделяне на рецензия в необичайни времена и „изключителен интерес към дискусии, свързани с OneCoin“.
DFRLab заяви, че не е в състояние да потвърди самоличността на лицата, като търсенията в социалните медии показват, че „няма подобни или съвпадащи резултати“.
„Въпреки че нямаше директни доказателства, свързващи тези фалшиви профили и ревюта на служители на OneCoin, или доказателства за автоматизирана активност на всяка от платформите, профилите и благоприятните отзиви послужиха за повишаване на доверието към бранда OneCoin, тъй като бе изправен пред скандал за милиарди.“
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.