Топ централизираните борси за криптовалути достигнаха рекордни върхове що се отнася до пазарен дял тази година, тъй като обемът на търговията с криптовалути се консолидира върху платформите на само няколко доверени компании.
Тези така наречени ‘top-tier’ крипто борси са увеличили пазарния си дял от 89% през август 2021 г. до 96% през февруари 2022 г., според данни, събрани от аналитичната компания CryptoCompare в Обединеното кралство.
Фирмата анализира над 150 активни централизирани борси, като ги класира по сигурност, брой налични активи, регулаторно съответствие, KYC проверки и много други, като ги класира от най-висок резултат AA до най-ниския F. ‘Top-tier’ борсите получават оценка от B нагоре.
Общо 78 борси получиха ‘top-tier’ оценки, като Coinbase, Gemini, Bitstamp и Binance са единствените четири, получили най-високата оценка AA.
Докладът разкрива, че ‘top tier’ борсите са търгували общо $1.5 трилиона през февруари 2022 г. в сравнение с $62 милиарда на ‘low-tier’ борсите“. CryptoCompare твърди, че този показател показва, че „както търговците на дребно, така и професионалните търговци преминават към по-малко рисковани борси“.
Консолидирането на борсите се случи както чрез затваряне на редица от тях, така и чрез придобивания от други, по-големи борси. Топ крипто борсите, които очакват експанзия в чужбина, понякога придобиват вече лицензирани по-малки борси, работещи в страната, какъвто беше случаят на Japanese Liquid Group от FTX на 2-ри февруари 2022 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Robinhood официално изброи Shiba Inu (SHIB)
Фирмата съобщи, че от юни 2019 г. 54 борси са затворени поради неконкурентност на пазара, което е довело до по-нататъшно консолидиране на потребителите към ‘top-tier’ борси. Освен това, репресиите на Китай срещу криптовалутите затвориха шест базирани в Китай борси, като анализаторите добавиха:
Както видяхме, обемите започнаха да се концентрират сред най-високо оценените борси и това е тенденция, която трябва да продължи и в бъдеще. С напредването на индустрията очакваме да има олигопол от борси, доминиращи в обемите на търговия, тъй като придобиват все по-голямо сцепление и по-малките играчи биват изоставени.
Докладът разкри някои предизвикателства, които предстоят за индустрията за обмен на криптовалути, подчертавайки политическия натиск върху борсите за налагане на руските санкции като област, в която може да има повече действия.
„Докато много борси устояха на този натиск“, пишат анализаторите, „този политически фактор е важен риск, който трябва да се вземе предвид за бъдещето на борсите“.
Движението на потребители на криптовалути, които предпочитат самостоятелно управление на активи, също беше проблем, отбелязан в доклада. „Мантрата „не са ли вашите ключове, не са вашите монети“ става все по-силна на фона на политическия натиск, получаван от борсите“, се казва в доклада, преди да се добави, че това е „движение, което може да попречи на бизнес модела на борсите“.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.