Китайските копачи на Биткойн (BTC) вече контролират 66% от глобалния хеш рейт, според нов доклад.
Китайската провинция Съчуан съставлява над половината от световната хешираща мощност, показва проучване на мениджъра на дигитални активи CoinShares, съобщено от Reuters на 11-ти декември.
Хеш рейтът е мярка, отнасяща се до общата изчислителна мощност, участваща във валидирането на транзакции в блокчейна на Биткойн. Както бе съобщено, по-голямата мощност предполага по-голяма мрежова сигурност, както и интерес към потенциала за рентабилност при добив на Биткойн.
Според доклада, китайският дял на хешираща мощност се е повишил от 60% през юни 2019 г. и е най-високият регистриран от CoinShares, откакто фирмата започна да наблюдава мярката през 2017 година.
Докато се предполага, че провинция Съчуан представлява над 50% от световния хеш рейт, други водещи центрове за добив на криптовалути в Китай включват провинциите Юнан, Синдзиен и Вътрешна Монголия, се отбелязва в доклада. Другите по-големи ферми включват локации в САЩ, Русия и Казахстан.
Крис Бендиксън, ръководител на научните изследвания в CoinShares, предположи, че скорошното покачване на хеширащата мощност в Китай вероятно е резултат от прилагането на по-съвременен хардуер за добив. Той отбеляза в доклада:
Това е от полза за китайската криптодобивна индустрия […] Ако вие сте първият, който увеличи дела си на хеш рейт и можете да го направите пред конкурентите си, това като цяло е добре.
Както наскоро бе съобщено, Bitmain и Canaan Creative са водещите доставчици на чипове за добив в Китай. Междувременно, Bitmain е на път да монополизира китайския пазар на криптовалути, тъй като някои съобщения твърдят, че компанията има 75% пазарен дял на пазара на крипто хардуер в световен мащаб.
Според документи, подадени на 20-ти ноември, Canaan събра $90 милиона в първичното си публично предлагане, което според съобщенията е значително по-малко от очакваното.
Друг основен производител на хардуер за копаене на Биткойн, MicroBT, се твърди, че е изправен пред спор за нарушаване на интелектуалната собственост на Bitmain, тъй като основателят на MicroBT е бил задържан от полицията в Шъджън, за да подпомогне разследването.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.