Производителят на обувки ‘Nike’ току-що получи патент за токенизиране на обувки на Етериум блокчейна.
В документ, публикуван в Службата за патенти и търговски марки в САЩ и от 10-ти декември, Nike заяви, че възнамерява да генерира уникални идентификационни номера и да създаде ERC 721 токени за някои обувки.
Освен че представлява дигитална обувка, токенът може да записва и информация за генотипа на т.нар. цифрова обувка, включително специфични атрибути, цветове, стилове, фонове.
Предполага се, че патентът може да позволи на потребителите да упражняват по-голям контрол върху дизайна на обувките си. Например приложението подчертава, че собствениците могат да зададат ограничения за това колко копия от техните собствени обувки могат да бъдат клонирани и произведени.
Съществуват и “функции на сурогатството“, за да се предостави на другите право да смесват дизайни на обувки и “функции за родителство / детегледачка”, за да могат трети лица да се грижат за обувките.
В допълнение, “правата за разплод за цифрова обувка могат да бъдат регулирани от едно или повече производствени ограничения в реалния свят; правата на собственост за всяко следващо поколение на цифрова обувка могат да бъдат обвързани с оригиналната обувка в реалния свят (например, изцяло или частично; като процент от генотипния принос и т.н.) чрез ключ за криптиране към първоначално свързания виртуален продукт „, се посочва в патента.
Не е изненадващо, че Nike се стреми да токенизира обувките. В Китай, където фирмата видя 22% тримесечен скок на приходите през септември, обувките с ограничено издание, произведени от големи марки, набират популярност.
По-рано тази година китайският новинарски сайт ‘Xinhua.net’ съобщи, че платформите за търговия с кецове втора употреба набират сцепление в Китай, където хората могат да купуват обувки с ограничено издание и да препродават, за да приберат разликата. “Модните обувки вече са придобили черти на акции и фючърси”, пише в съобщението.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.