За празниците, президентът на Венецуела, Николас Мадуро, подарява от националната криптовалута на работници в сферата на здравеопазването.
Мадуро обяви в Twitter, че получателите ще могат да излязат и да купят каквото им е необходимо в над 27,000 фирми, които приемат Petro.
Различни доклади обаче твърдят, че броят на магазините, приемащи Petro, е по-близо до 100.
Спорният Petro е централизиран и контролиран от правителството, за разлика от Биткойн и другите криптовалути, които са децентрализирани, работят на публични блокчейн мрежи и не се контролират от нито един централен орган.
Поддържаната от петрола дигитална валута беше пусната през февруари миналата година, за да помогне на Венецуела да заобиколи американските санкции и да подсили западналата си икономика.
Активът беше мигновено забранен от президента на САЩ, Доналд Тръмп, с изпълнителна заповед, забраняваща всякакви сделки в САЩ, включващи всякаква цифрова валута, издадена от, за или от името на правителството на Венецуела.
През септември, Petro получи подкрепа от най-голямата банка на Венецуела – Bank of Venezuela (BDV).
В обръщение към държавата, в сряда, Мадуро обяви, че около 30 милиона барела нефт се съхраняват като обезпечение на Petro.
Увереността на президента за подкрепата на петролната криптовалута е очевидно усилие за стимулиране на използването ѝ сред продължаващата икономическа борба на страната, санкциите на САЩ и намаляването на производството на петрол.
„Запасите от суров нефт и продукти в резервоари за съхранение, са на разположение за незабавна комерсиализация … за поддържане и подпомагане на операциите на суверенната венецуелска криптовалута, Petro.“
Лидерът на опозицията, Хуан Гуайдо, който се опита да свали от властта Мадуро по-рано тази година, на фона на изригването на граждански размирици, премеждия и протести в национален мащаб, не успя да привлече местни поддръжници, въпреки подкрепата си от САЩ и 50 други страни.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.