Russia Mining Company (RMC) пое контрол съоръжението на вече несъществуващия алуминиев завод Nadvoitsy в северната част на Карелия, който прекрати дейността си през 2018 г. заради американските санкции.
RMC планира да превърне алуминиевия завод в мега ферма за добив на Биткойн , която ще контролира 20 процента от всичкия Биткойн (BTC), според доклади от 29-ти октомври 2019 г.
С цената на биткойн (BTC), която отново показва положителна възходяща тенденция, отчасти поради подновения интерес на Китай към криптовалутите и блокчейн технология, RMC сега търси да увеличи своите криптовалутни операции и да се превърне в основен играч в индустрията.
Russia Mining Company е стартъп, който е собственост на Димитрий Мариничев, интернет омбудсман на Русия. Компанията обедини сили с Cryptonex, британска платформа за търговия с биткойни, за трансформиране на вече несъществуващия алуминиев завод, контролиран по-рано от Rusal, в масивна ферма за добив на Биткойн.
Докато новият план на RMC може да изглежда като доста сериозна амбиция, имайки предвид утвърдените гиганти като Bitmain, за да са лидери в добива на Биткойн, компанията планира да рестартира своя басейн (пул) BitcoinRussia до края на тази година и ще му позволяват да функционира децентрализирано.
Съобщава се, че Службата на САЩ за контрол на чуждестранните активи (OFAC) наложи санкции срещу алуминиевия завод на Rusal през април 2018 г., поради участието на Олег Дерипаска, бизнес магнат и близък сътрудник на Кремъл, в собствеността на компанията.
Въпреки че американското ембарго върху Rusal е отменено, производството на алуминий в съоръжението в Nadvoitsy може да не се продължи, тъй като фирмата е загубила всички свои чуждестранни клиенти.
Сега RMC се стреми да се възползва от евтиното електричество, което се предлага в помещенията на Rusal, и да продава изчислителната си мощ на други крипто копачи.
Мариничев каза:
„Бизнесът с алуминий на Rusal вече не е печеливш. Подадената към него електроенергия не се използва. RMC планира да преработи централата и да продаде изчислителната мощ като услуга. “
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.
Биткойн за кратко достигна $111,000, отбелязвайки нов исторически връх, преди да се върне обратно до около $108,000.
Strive Asset Management, съоснована от предприемача Вивек Рамасуами, възприема стратегически подход към разрастването на своите Биткойн активи – чрез придобиване на проблемни крипто активи, вместо да ги купува директно от пазара.