НАЧАЛО Биткойн

На този ден преди 11 години Сатоши Накамото публикува бялата книга на Биткойн

31.10.2019 17:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
На този ден преди 11 години Сатоши Накамото публикува бялата книга на Биткойн

Днес, 31-ви октомври, се навършват единадесет години от публикуването на бялата книга за Биткойн от все още неизвестния човек или група - Сатоши Накамото.

Революционен текст

“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” – публикувана на 31-ви октомври 2008 г. – очертава непроменен, децентрализиран peer-to-peer протокол, който може да проследява и проверява дигиталните транзакции, да предотвратява двойното харчене и генерира прозрачен запис, за да може всеки да го проверява в почти реално време.

Протоколът представлява криптографски защитена система – базирана на алгоритъм Proof-of-Work – в която биткойните (BTC) се „копаят“ за награда от отделни възли (нодове), и след това се проверяват от други възли в децентрализирана мрежа.

Тази система съдържаше възможността за преодоляване на необходимостта от посредници като банки и финансови институции за улесняване и одит на транзакции – голям разрив на една монополизирана система с централизирана финансова мощ.

304,033,233% поскъпване

Единадесет години по-късно, Биткойн последователно поставя нови рекорди за своят хеш рейт – мярка за общата изчислителна мощност, участваща във валидиране на транзакции в блокчейна във всеки даден момент.

Повечето мощност и активност, от страна на потребителите, създава по-голяма мрежова сигурност и свидетелства за широко признаване на потенциала за рентабилност на Биткойн добива.

Към средата на този месец, данните от мрежата разкриха, че от създаването на първия (генезисен) блок на 3-ти януари 2009 г. миньорите (копачите) са получили комбинирани приходи от малко под $15 милиарда.

Цифрата включва и двете блок награди – „нови“ биткойни, изплащани на миньорите за валидиране на транзакции, както и такси за транзакции, които достигнаха $1 милиард тази седмица.

Първата в историята записана цена на Биткойн бе отбелязана на 17-ти март 2010 г. – на вече несъществуващата търговска платформа bitcoinmarket.com, тогава една монета бе на стойност 0,003 долара.

Поскъпването на криптовалутата по този начин възлиза на изумителните 304,033,233%, спрямо момента на писане на статията, като в момента Биткойн се търгува на близо $9150.

Към този август, 85% от предлагането на Биткойн в обращение е вече изкопано – оставяйки едва 3,15 милиона нови монети за бъдещето.

Вече единадесет години, мистерията, заобикаляща автора на бялата книга, остава толкова непроницаема както винаги. Хората от крипто общността, както и тези извън нея, започнаха да се опитват да определят самоличността на Накамото още през октомври 2011 г., само няколко месеца след като мистериозната фигура изчезна от радара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Биткойн Новини

БРИКС: Трябва да сме готови за срив на световната финансова система според представител на МВФ

Миналия петък руският представител в Международния валутен фонд Алексей Можин предупреди, че страните от БРИКС трябва да се подготвят за евентуален срив на долара и международната парична система.

08.05.2024 18:00 2 мин. четене

Аржентина ще добива Биткойн по иновативен начин

Операциите по добив на Биткойн се разширяват в световен мащаб, подхранвани от непрекъснатия ръст на хеширащата мощност и значението на тази дейност за мрежата на BTC.

08.05.2024 15:00 2 мин. четене

Разкриха нов Биткойн портфейл на правителството на САЩ – ето колко държат

Инвеститорите проявяват голям интерес към Биткойн (BTC) и алткойн портфейлите на големи корпорации, чиито действия могат значително да повлияят на цената на BTC чрез техните покупки, продажби или други транзакции.

08.05.2024 13:00 1 мин. четене

Възходящият тренд на Биткойн (BTC) става все по-очевиден

Известен крипто трейдър смята, че неотдавнашната корекция е позволила на Биткойн (BTC) да установи последната база на многомесечния си параболичен възход.

08.05.2024 9:30 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.