Неотдавнашна статия на Reuters съобщава, че от Financial Action Task Force (FATF) смята, че стабилните монети може да са катализатора на масовото приемане на криптовалутите.
Също така, FATF предупреждават, че това може да създаде проблеми за глобалните мерки за борба с прането на пари.
FATF е базирана в Париж междуправителствена работна група, която се стреми да се бори с финансирането на тероризма и прането на пари. Освен това, тези последни коментари относно стабилните монети идват след редица неуспехи на Libra, криптовалутата на Facebook.
Стабилните монети са цифрови валути, които най-често са подкрепени от традиционните фиатни валути. Те са обвързани с някакъв друг запас от стойност, за да намалят колебанията в цената на дигиталната валута. Една критика към „истинските“ криптовалути като Биткойн е, че колебанията на стойностите могат да възпрепятстват масовата интеграция.
Въпреки че някои инвеститори прибягват до криптовалути като биткойн само поради тази причина, това доведе до възхода на стабилните монети. Сега изглежда, че работната група също вярва, че стабилните монети могат да проправят пътя към мейнстрийма.
Председателят на FATF, Сианмин Лиз наскоро заяви, че това ще доведе до нов проблем:
„Ако стабилните монети станат широко разпространени, това би могло да доведе до нови рискове, свързани с прането на пари и финансирането на тероризъм. Наша работа е да гарантираме, че новите рискове във връзка със стабилни монети ще бъдат адекватно адресирани.“
Въпреки че подобни опасения са естествено обосновани, някои коментатори казаха, че тези тревоги са донякъде подвеждащи. Всеки тип валута или метод на плащане е „мишена“ на измамници, които се опитват да злоупотребяват с тях.
Като такива, тези „нови рискове“, върху които акцентират от FATF, вероятно ще бъдат само съществуващи рискове, характерни за традиционната банкова система. Независимо от това, преходът към стабилни монети или криптовалути ще означава, че тези рискове все повече ще се свързват със стейбълкойни, вместо с фиатни валути.
По-конкретно, те смятат, че стабилните монети „биха могли да разпалят масовото приемане на криптовалути и peer-to-peer трансфери, като елиминират необходимостта от регулирани посредници и възпрепятстват опитите за престъпна употреба“.
Крипто пазарът навлиза в по-бича фаза, тъй като настроенията навлизат в територията на „алчността“.
CoinShares, най-големият европейски инвестиционен посредник в областта на цифровите активи с AUM от над $9 милиарда, получи пълно разрешение съгласно новия регламент на ЕС за пазарите на криптоактиви (MiCA).
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.