Бивш преводач на военните сили на Съединените щати беше осъден на 30 години затвор за работа с фентанил, което доведе до смъртта на американски пехотинец.
Според доклад на Reuters от 3 октомври, бивш иракски преводач от САЩ е осъден на 30 години във федералния затвор за използване на тъмната мрежа за продажба на фентанил.
Алаа Мохамед Алауи се призна за виновен в обвиненията и призна, че е използвал вече несъществуващия онлайн пазар на тъмни мрежи, Alpha Bay, за да продава разнообразни тежки наркотици, като оксикодон примесен с фентанил, приемайки плащания в криптовалути.
През 2017 г., наркотрафикът на Алауи в крайна сметка довежда до смъртта на морски пехотинец, който взема едно от хапчетата на парти. Специален агент Уил Гласпи каза:
„От използването на тъмната мрежа и нелегалното производство на фалшиви хапчета, намазани с фентанил, до продажбата на наркотици, насочени към студенти в колежа, Алауи оперираше без никакви скрупули.“
По-рано бе съобщено, че според доклада на Ciphertrace за борбата с прането на пари, почти всички наркотици, продавани в тъмната мрежа, се купуват с криптовалути. Този нелегален онлайн пазар осигурява среда, която е привлекателна, доходоносна и в по-голямата си част сигурна за незаконни наркотрафиканти.
Професор Талис Путнинс, съавтор на доклад на университета по технологии в Сидни за криптовалутите и незаконните наркотици, каза следното:
„Криптовалутите са променили фундаментално начина, по който се купуват и продават незаконни наркотици.Те прехвърлят голяма част от дейността на физическия пазар към онлайн пространството.
Онлайн търговията с наркотици се нуждаеше от две основни неща, за да може да потръгне. Единият е анонимна комуникационна платформа, която беше предоставена от тъмната мрежа и подкрепена от TOR (анонимен комуникационен протокол).
И втората важна част беше анонимен или частен начин за извършване на дигитални плащания, който беше трудно да се проследи от властите. Това е ролята на криптовалутите. Така те са неразделна част от онлайн търговията с наркотици.“
Според доклад на Fortune Министерството на правосъдието на САЩ официално е прекратило разследването срещу съоснователя на Kraken Джеси Пауъл.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.