Основният недостатък на Libra, планираната криптовалута на Facebook, е, че тя е затворена система.
Така твърди Маркъс Тречър, старши вицепрезидент на Ripple, в интервю за CNBC, публикувано на 27-ми септември.
Метафората “оградена градина” в миналото се използва по-специално за обозначаване на търговски стратегии, преследвани от технически гиганти като Apple, които се стремят да запазят пълен контрол върху софтуера, приложенията и аксесоарите, свързани с техните собствени устройства.
Тази стратегия попадна под обстрел по време на неотдавнашните опити за сваляне на тези монополистични практики от страна на антитръстовите кампании и законодателите.
Очаква се последиците за Amazon, Apple и Facebook и подобни компании – дори и преди проекта Libra – да се разгледат по-сериозно със започването на голямо антитръстово проучване от страна на Съединените щати.
В критиката си срещу Libra, Трейчър твърди, че мрежата на Ripple “…се свързва с всички играчи, които искат да използват технологията.”
Въпреки това, той прецени, че е истински добра новина, че гигант от Силициевата долина като Facebook вижда потенциал в тази технология.
Както Трейчър призна, глобалните регулатори са, може би, още по-загрижени за потенциалната заплаха, която Libra представлява за националните фиатни валути. Управляващият директор на Асоциацията – Бертран Перес – се опита да адресира именно тези настроения.
Освен това Перес твърдеше, че крипто проект може да помогне за изпълнението на множество цели за устойчиво развитие на САЩ, като премахване на бедността и постигане на равенство между половете.
Съобщава се, че конференцията включва лектори от Швейцарската национална банка и Международния валутен фонд.
Дейвид Маркъс, ръководителят на “Calibra” във Facebook, също наскоро оспори твърдението, че Libra може да представлява заплаха за суверенната парична политика, отбелязвайки, че:
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Всеки токен се депозира едно към едно с традиционните валути и не се създават нови пари. Няма влияние върху лихвите и доходността. В този смисъл криптовалутата не може да наруши паричната политика.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.