Турското правителство обяви планове за изграждане на национална блокчейна инфраструктура за използване нa DLT в публичната администрация.
Министерството на индустрията и технологиите изложи своята визия по време на представянето си на „стратегията 2023“ на 18 септември в Анкара.
„Стратегия 2023“ подчертава блокчейн и DLT като приоритети за следващата година. Документът се позовава на проучване на Startup Genome, което отбелязва блокчейн като една от най-бързо развиващите се технологични тенденции, с 101,5% увеличение на финансирането за стартъпи от ранен етап.
В документа на „Стратегия 2023“ се казва, че в Турция ще бъде създадена нова платформа с отворен код за блокчейн. Тази инициатива ще анализира различните случаи на използване като регистрация на земя, академични сертификати и митници, които да определят потенциални приложения в публичния сектор.
Министерството на промишлеността и технологиите също планира да работи с турските регулатори, с цел да създаде регулаторен „пясъчник“ за приложения на блокчейн технологията.
„Стратегия 2023“ е първият документ на ниво министерство в Турция, който включва думата „Биткойн“ (BTC) като референция. Както по-рано бе съобщено, Турция пусна икономическа пътна карта през юли, която описва дигитална валута, издадена от централна банка, но не спомена биткойн или друга криптовалута. В документа също се предоставя това определение на блокчейн технологията:
„Блокчейн, който стана популярен заради виртуални валути като Биткойн, предоставя разпределена комуникационна инфраструктура, за да осигури доверие между страните на транзакции без нужда от централен орган. Тази функция позволява много различни случаи на използване, които се занимават с проблемите на прозрачността и надеждността, от интелигентни договори до вериги за доставки. Тъй като премахва всички посредници, блокчейн технологията изгражда нови бизнес модели, които ще оформят бъдещето.“
Турските институции прилагат блокчейн технологията в различни сфери. През август в университета в Бахчешехир бе открит Истанбулският блокчейн и иновационен център (BlockchainIST Center). Директорът на центъра, Бора Ердамар, заяви, че BlockchainIST ще бъде „най-важният център за проучвания, развитие и иновации в Турция, в който се правят научни изследвания на блокчейн технологиите“.
По-рано този месец, турската банка за клиринг, сетълмент и попечителство в Истанбул (Тakasbank) обяви платформа за търговия с физическо злато, базирана на блокчейн. Новият проект на Takasbank има за цел да даде възможност на потребителите да прехвърлят физическо злато, съхранявано на фондовата борса в Истанбул (Borsa).
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.