Съобщава се, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) смята, че засиленото използване на криптовалути може да бъде една последица от войната между Русия и Украйна.
В нов доклад на Financial Times (FT) първият заместник-управляващ директор на МВФ Гита Гопинат казва, че широкообхватните международни санкции, наложени на Русия, могат да фрагментират съществуващия икономически световен ред.
Гопинат вярва, че крипто активите, цифровите валути на централната банка (CBDC) и стабилните монети биха могли да получат повишено приемане в отговор.
“Всичко това ще получи още по-голямо внимание след последните епизоди, което ни привлича към въпроса за международното регулиране.
Там има празнина, която трябва да бъде запълнена.“
Гопинат също така казва на FT, че господството на щатския долар вероятно ще намалее в резултат на санкциите, които Съединените щати наложиха в отговор на инвазията на Русия в Украйна.
Още през декември МВФ предупреди като част от натиска за международно регулиране, че тъй като пазарът на криптовалути от близо $2.5 трилиона става все по-обвързан с традиционната финансова система, в някои страни могат да възникнат рискове за финансовата стабилност.
Прочети Още: Най-големите притежатели на Етериум изкупуват тези пет атлкойна
Институцията спомена през януари, че нарастващата популярност на криптовалутите, съчетана с тяхната волатилност на цените, може да повлияе негативно на традиционните пазари.
Съвсем наскоро управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева каза, че организацията предпочита CBDC пред криптовалутите.
“Ако CBDC са проектирани разумно, те потенциално могат да предложат по-голяма устойчивост, повече безопасност, по-голяма достъпност и по-ниски разходи, отколкото частните форми на цифрови пари.
Това очевидно е случаят в сравнение с неподкрепени крипто активи, които по своята същност са нестабилни.”
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.