Майкъл Сейлър от MicroStrategy призова германските инвеститори да се обърнат към Биткойн, тъй като инфлацията достига 30-годишен връх.
Той каза това в отговор на туит от Холгер Шапиц, който отбеляза, че въпреки че инфлацията е на рекордни нива, лихвеният процент на ЕЦБ остава на 0%.
Инфлацията сега е належаща грижа за много развити икономики. От САЩ до Испания и сега Германия, всички са достигнали нива на инфлация, невиждани от няколко десетилетия. Както съобщава Шапиц, инфлацията в Германия сега възлиза на 7.3%, ниво, невиждано от 1981 г.
Настоящата ситуация е отчасти резултат от решенията, взети от финансовите агенции и правителствата, за да отговорят на икономическите щети, нанесени от пандемията, за да поддържат бизнеса и семействата на повърхността. Въпреки това, от ниски лихви до стимулните чекове в САЩ, резултатът беше повече отпечатване на фиатни банкноти и инфлация.
Тъй като последиците от пандемията все още се усещат и са необратими в някои индустрии, правителствата все още не са склонни да извършват промени в политиката, както се вижда от лихвения процент на ЕЦБ, цитиран от Шапиц.
Сейлър препоръчва на инвеститорите да изоставят облигациите и да купуват Биткойн, за да се хеджират срещу инфлацията. Той вярва, че девалвацията на фиатните валути с течение на времето поради инфлацията означава, че облигациите не действат ефективно като средство за съхранение на стойност. Неговият туит гласи: „Рационалният отговор би бил да се заменят облигациите с Биткойн. Държавният дълг вече не е средство за съхранение на стойност.“
Облигациите са инвестиционни инструменти, предлагани от правителства и компании за набиране на средства за изпълнение на проекти. Те предлагат на инвеститорите годишни лихви и връщат първоначалния капитал след договорен период. Облигациите обикновено се считат за по-сигурен залог в сравнение с акциите в зависимост от емитента. Като се има предвид текущите темпове на инфлация, Сейлър обяснява, че когато тези обещани печалби се коригират спрямо инфлацията, това не се оказва жизнеспособна инвестиция.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Шест крипто проекта надигат огромна вълна на приемане
Майкъл Сейлър остава твърдо вярващ в способността на Биткойн да служи като средство за съхранение на стойност. Той вярва, че BTC е единственият оскъден актив и като такъв очаква стойността да нараства с течение на времето. Наскоро дъщерно дружество на MicroStrategy, известно като MacroStrategy, получи заем от над $200 милиона, за да закупи повече биткойни.
Докато фиксираното и ограничено предлагане на Биткойн създава аргументи за актива като потенциално средство за съхранение на стойност, неговата продължителна корелация с пазарите на акции и високата волатилност затрудняват повечето икономисти да се съгласят по темата.
Някои икономисти теоретизират, че движенията на цените на най-големият дигитален актив по пазарна капитализация съответстват на златото през 70-те години. Тези експерти смятат, че текущите движения на цените не отхвърлят потенциала му като хедж срещу инфлацията.
Биткойн по-рано вчера отбеляза спад от над 5%, потъвайки под цената от $45,000 след седмица на възходяща инерция. Ценовата реакция настъпи малко след като Министерството на търговията на САЩ публикува индекса на цените на разходите за лично потребление (PCE).
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.
Според нов доклад на Bloomberg, спот Биткойн борсово търгуваният фонд (ETF) на BlackRock, известен под тикера IBIT, е надминал флагманския S&P 500 ETF на компанията по годишни приходи.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.