Местният бизнес вестник Jornal de Negócios съобщи новината по-рано тази седмица, твърдейки, че както крипто трейдинг, така и възнагражденията в криптовалути са освободени от данък върху добавената стойност (ДДС).
През 2017 г. управителят на централната банка на Португалия Хелдър Розалино заяви, че криптовалутите сами по себе си не са валути, но призна, че имат невероятен потенциал.
Съобщава се, че агенцията предостави разясненията на местна компания за добив на криптовалути в официален документ.
В закона също няма данък върху дохода върху приходите от криптовалути в страната.
В официалното изявление, португалският данъчен орган цитира решение на Съда на Европейските общности от 2015 г. по случая, свързан с главния шведски крипто портал Bitcoin.se и неговия модератор Дейвид Хедквист.
Както беше докладвано по това време, съдът постанови, че Биткойн е платежно средство и следователно борсата трябва да бъде освободена от задължения по ДДС. Впоследствие обаче, шведската данъчна агенция възрази срещу решението, твърдейки, че съдът не е разбрал напълно казуса.
Потвърждението следва предишно данъчно решение на португалския данъчен орган, което гласи, че криптовалутите не трябва да се облагат с данък в страната. В документ, публикуван от агенцията през 2016 г., се посочва, че доходите от продажбата на криптовалути в Португалия не подлежат на облагане с данък.
По-рано през 2013 г., централната банка на Португалия, “Banco de Portugal” издаде изявление, позоваващо се на документ от 2012 г. на Европейската централна банка.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Португалската банка изрази загриженост относно признаването на Биткойн от страна на на ЕЦБ кaато “феномен на иновациите в моделите на виртуалната валута”, твърдейки, че BTC не може да се счита за сигурна валута, тъй като е издаден от нерегулирани субекти.
Нигерия прави решителна крачка към приемането на стабилни монети, тъй като Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) на страната очерта готовността си да подкрепи иновациите в областта на дигиталните валути – при ясни регулаторни условия.
Най-високопоставеният финансов надзор в Южна Корея е издал неофициални насоки, с които призовава местните мениджъри на активи да намалят инвестициите си в акции, свързани с криптовалути, според доклад на Korean Herald.
С изненадващ ход във вторник Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) първоначално одобри предложението на Bitwise да преобразува своя индексен фонд за криптовалути в пълноправен борсово търгуван фонд (ETF) – само за да спре решението само няколко часа по-късно.
Сенаторите Тим Скот, Синтия Лумис, Бил Хагърти и Бърни Морено (R-OH) публикуваха проект за обсъждане на нов законопроект за структурата на пазара на дигитални активи, оформен като сенатски аналог на закона CLARITY.