Главният кореспондент на Financial Times за международни финанси заяви, че централните банки могат да бъдат кредитирани за раздвижването на цената на Биткойн.
Анализаторите прогнозират още съобщения от Федералния резерв на Съединените щати на тазгодишната среща на централно банкиране в Джаксън Хоул, Уайоминг, по-късно тази седмица.
През юли председателят на Фед Джером Пауъл намали лихвените проценти за първи път от повече от десетилетие, продължавайки вълнуващия тон, определен от Европейската централна банка.
На 5-ти август валутата на Китай падна под предела от 7 юана за щатски долар – а държавните облигации продължават да бъдат измъчвани от нестабилността, с малко гаранции за солидна доходност. На този фон Сендър твърди, че действията на централните банки в развитите икономики превръщат Биткойн от спекулативен инструмент в солидна инвестиция, която може да помогне за хеджиране на големи макро рискове.
Тя цитира доклад от изследователския отдел Grayscale Investments, който по подобен начин твърди следното:
Биткойн има потенциал да се представи доста добре по време на нормалните икономически цикли, както и кризите с ликвидността, особено тези, включващи обезценяване на валута […] [има] характеристики на запас от стойност, подобно на реални активи като злато…
Нарастващата корелация на Биткойн с благородния метал още повече затвърждава статута на валутата като дигитално злато. Само през последните три месеца взаимозависимостта между активите почти се е удвоила.
В Китай правителство, загрижено за изтичането на капитал, счита, че криптовалутата е сред каналите за такива отливи. Това, наред с други фактори, ускори решението на Китайската народна банка да разработи своя собствена цифрова валута на централната банка, твърдят вътрешни източници.
Според експерт от неофициалната Биткойн асоциация на Китай, закупуването на криптовалута се е повишило с 50% през последните месеци, отбелязва Сендър – с предупреждението, че тази цифра остава трудна за проверка.
По-рано този месец фирмата за изследване на цифровите активи Delphi Digital публикува доклад, в който твърди, че паричното облекчаване на централните банки и нарастващият риск от девалвация на фиатната валута вероятно ще катализират цената както на Биткойн, така и на физическото злато.
Макро фактори създават перфектната буря, която да изстреля цената на монетата, заключва докладът.
Бразилия се присъедини към списъка на страните, в които публичните компании приемат Биткойн като дългосрочна финансова стратегия.
В рамките на нарастващата тенденция към индиректни инвестиции в Биткойн, през първото тримесечие на 2025 г. 14 американски щата значително увеличиха участието си в Strategy.
Ерик Тръмп се позиционира в центъра на следващата голяма вълна за Биткойн – добивното дело.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.