Киберпрестъпниците успяха да си спечелят $4,3 милиарда от борси за дигитални валути, инвеститори и потребители през 2019 г.
Блокчейн компанията за сигурност, CipherTrace, сподели тази свързана с криптовалутите статистика в своя доклад за борба с прането на пари.
Според CipherTrace, кражбите, измамите и други видове незаконно присвояване на средства от притежатели на дигитални валути и търговски платформи доведоха до загуби от около $4,3 милиарда през 2019 г.
През първото тримесечие на тази година, хакерите успяват да откраднат над $124 милиона от борси за криптовалути, като общо $480 милиона са откраднати през 2019 г.
Най-големият единичен случай на сериозни загуби, цитиран от CipherTrace, е схемата PlusToken, в която потребителите и инвеститорите бяха измамени за $2,9 милиарда.
По отношение на това коя е най-популярната дигитална валута за незаконни дейности, злонамерените участници предимно използваха Биткойн (BTC) за покупка и продажба на наркотици, оръжия, както и на кибер и банкови пълномощия.
Въпреки това, тъмните пазари и злонамерени софтуер атаки масово използват други криптовалути, включително Етериум (ETH), Лайткойн (LTC), Monero (XMR), Биткойн Кеш (BCH) и Dogecoin (DOGE). В доклада се посочва:
„Резултатите показват, че монетите за поверителност почти не се използват на тъмни пазари (например само 4% от случаите включват Monero (XMR). Вместо това Биткойн остава най-използваната валута в този сенчест свят. BTC се използва в 76 % от случаите на тъмни пазари и ETC, използван само в 7% от случаите.“
Що се отнася до злонамерен софтуер и откупни програми, според съобщенията престъпниците са използвали BTC в 98% от съобщените случаи, докато ETH се използва само в 1% от случаите.
Сред най-популярните случаи на кражба на криптовалути през последните месеци, доклад на ООН гласи, че Северна Корея приватизира $2 милиарда чрез хакване на банки и борси за криптовалути през 2019 г.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.