Производителят на хардуер за добив на криптовалути Bitmain обвини крипто проект, че използва измамно името на компанията в промоцията на продукт, наречен Mangocoin (MNG).
В блог публикация от 9 август, Bitmain заявява, че се натъкна на измамна употреба на техния бранд при продажбата на продукт, наречен „Bitmain Cloud Miner“ и в промоцията на Mangocoin. Твърди се, че измамниците се „маскират“ като Bitmain и промотират продуктите на своя уебсайт, приложение и софтуер.
По този начин Bitmain предупреди обществеността, че монетата Mangocoin и нейните профили в социалните медии, уебсайтът, приложението и специализираните групи в апликации за съобщения не са бизнес канали или платформи на компанията. Те добавиха, че не застават зад MNG като разработчик.
Освен това компанията казва, че предприе правни действия, за да защити себе си и правата на своите потребители, като добави:
„Бихме искали да напомним на нашите съществуващи и потенциални клиенти да идентифицират правилно доставчика на услуги при закупуване на продукти. […..] Бъдeтe нащрек за подвеждащи промоции, незаконно набиране на средства, измами и други злонамерени дейности в интернет.“
Както бе съобщено в края на юли, киберпрестъпници изпращаха измамни имейли, в които се представят за финансовия регулатор на Обединеното кралство (FCA) и насърчават инвестиции в криптовалути.
През януари японският онлайн брокер Monex Group, собственикът на хакнатата борса за криптовалути Coincheck, предупреди за нова измама, която твърди, че е свързана с техния бизнес. Измамата, за която са публикувани само кратки подробности, включва потенциални жертви, получаващи обаждания от организация, наречена „Monex Coin Management“.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.