Вчера през деня бе съобщено, за поредната кражба на ток с цел копаене на криптовалути...
Става въпрос за три села в района на Пловдив – Скобелево, Йоаким Груево и Марково, където екипи на Електроразпределение ЮГ, които са част от EVN Group, разкриват нелегални крипто ферми, които са вързани към електроразпределителната мрежа на дружеството.
На две от местата, копачките са монтирани в специално пригодени мобилни фургони. Тези фургони разполагат с камери за видео наблюдение, СОТ и климатизация. И трите локации се намират в периферията на селата за да не пробудят съмнения в жителите.
(снимка на фургонът в Скобелево – EVN/Медиагруп)
В момента тече разследване, като единият от фургоните е конфискуван от полицейските власти. До този момент не е ясно кои са собствениците на апаратурата, но от ЕР Юг очакват бързо разрешаване на случая, за да може виновниците да си платят незаконно консумираната електроенергия.
Гочо Чемширов, член на управителния съвет на ЕР Юг, коментира:
„Очевидно става въпрос за незаконно извършвана дейност. Краде се не само електроенергия за сметка на електроразпределителното дружество, а най вероятно лицата, които се занимават с тази дейност, не плащат и дължимите данъци на държавата. Ето защо, апелираме към всички компетентни държавни институции да изострят вниманието си и да увеличат контрола над този вид дейност. Ние от своя страна сме готови да съдействаме с цялата налична информация, с която разполагаме.“
В България няма закон, който да забранява копаенето на криптовалути, но незаконното използване на електроенергия си остава престъпление
С цел предотвратяване на бъдещи такива случаи, ЕР Юг започват разяснителна кампания с кметовете на села, които са потенциално рискови за монтиране на нелегални копачки за криптовалути.
Електроенергийното дружество извърши анализ на риска и сподели, че ще засили обходите на трафопостовете, ще монтира датчици за дистанционно отчитане на потреблението и ще монтира СОТ за да следи изкъсо за сериозни промени в мощността на трафопостовете
Преди известно време имаше друг интересен случай на територията на България, където техника за копаене на криптовалути бе открадната от село в Черни Осъм.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.