Официален представител на иранското правителство, Насер Хакими, наскоро потвърди, че купуването и продажбата на криптовалути като биткойн (BTC) е незаконно в страната.
Правителственият служител го съобщи чрез местните медии.
Хакими, който е настоящ заместник-управител за отдела занимаващ се с нови технологии в Централната банка на Иран (CBI), поясни, че търговията с биткойн в страната е престъпление, наказуемо от закона.
За да подкрепи изявленията си, Хаким също цитира подобна забрана от страна на местният орган за борба с прането на пари.
В интервюто, в което той направи това, Хакими се погрижи да отправи явно предупреждение за широката общественост. Той предупреди иранците да престанат да търгуват с каквато и да е форма на крипто. Той предупреди срещу законовите и инвестиционните рискове, свързани с търговията с дигиталните активи. Също така се погрижи да отбележи повишеното ниво на волатилност, свързано с биткойн.
Освен това, Хакими изрази загрижеността си относно начина, по който крипто измамите и пирамидалните схеми се рекламират пред широката общественост. Въпросът за необходимостта от разграничение между развиващите се криптовалути и търговията също беше обсъден по време на интервюто.
Изявлението на иранското правителство не е изненада. Неотдавна страната обяви, че ще ограничи електроенергията за добив на криптовалути, докато не бъде приет закон за алтернативен енергиен метод и ценообразуване. Това е следствие от доклад на местен енергиен служител относно необичайно увеличаване на потреблението на електроенергия, което се дължи на увеличаване на копаенето на криптовалути.
За да докажат че не си играят, иранското правителство иззе около 1,000 биткойн копачки от две вече несъществуващи ферми в края на юни.
Тази санкция от страна на иранското правителство наистина може да повлияе на паричния поток в и извън икономиката на страната, като санкцията на САЩ все още е в сила. Според съобщенията, иранците сега зависят много от крипто търговията за извършване на международни транзакции, с продължаващата инфлация на местната валута, иранския риал (IRR) и бойкота на САЩ.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.