Потенциалният лихвен процент, който централната банка на Съединените щати намалява, очевидно е една от причините за скорошния скок на Биткойн (BTC), заяви представителят на Deutsche Bank, Джим Рийд.
Рийд, ръководител на отдела за глобалната фундаментална кредитна стратегия в Deutsche Bank, направи следното интересно изказване:
Ако централните банки ще бъдат толкова агресивни, тогава алтернативните валути започват да стават малко по-привлекателни.
Рийд се позова на неотдавнашна реч на председателя на федералния резерв, Джером Пауъл, който заяви вчера, че централната банка обмисля намаляване на лихвените проценти в условията на сегашната икономическа несигурност и рискове от инфлацията. Вчера американският долар (USD) отчете спад, регистрирайки тримесечно дъно спрямо еврото (EUR), за което се твърди, че е предизвикано от очаквания за намаляване на лихвените проценти от страна на ФЕД.
Междувременно, Биткойн продължи да достига нови върхове за 2019 г., пробивайки $12,000, докато пазарната му капитализация се покачи над $220 милиарда. В същото време, нивото на доминантност достигна повече от 60% за първи път от април 2017 г.,
Рийд също така отбеляза, че неотдавнашният скок на цените на криптовалутите отчасти се дължи на предстоящия крипто проект на Facebook, който бе именуван Libra. В интервюто си, той повтори негативната си позиция спрямо облекчаването на практиките на централните банки, след като преди това заяви, че съществуващата валутна система, която е базирана на фиат, е нестабилна и наближава своя край.
Предоставяйки забележките си през ноември 2017 г., в резултат на рекордната цена на Биткойн от $20 000, Рийд критикува непрекъснатото отпечатване на банкноти от банките, предупреждавайки, че това може да доведе до края на хартиените пари.
Но Съединените щати не са сами. През последните седмици, председателят на Европейската централна банка, Марио Драги, също намекна за нови намаления на лихвените проценти.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.