Според испанските медии, 35 души са арестувани преди 2 дни, в 10 града, из цялата страна. 22 други се разследват.
Твърди се, че престъпниците са участвали в измами с кредитни и дебитни карти, а криптовалутите са изиграли ключова роля в техния начин на действие. Скриването на произхода на средствата им носи големи печалби – даже повече отколкото другите им престъпни начинания. Според полицията, те са изпрали 1 милион евро, но са обвинени в измама за около 600 000 от тях.
Арестуваната мрежа включваше граждани от Екваториална Гвинея, Испания, Нигерия, Камерун и Мароко. Само в Испания има повече от 210 жертви на измами, а още 20 са съобщили за подобни събития от Израел, Дания, Германия, Франция и Гърция.
Обичайните техники, използвани от организацията за този вид измами с кредитни карти са „фишинг“, „скиминг“ и „бин“ атаки .
Обаче това, което изглежда новаторско в този конкретен случай, е, че на двама от членовете на организацията е възложено ексклузивно да изпират печалбите чрез Финландия, Естония и Обединеното кралство, като използват криптовалутни фирми, които са законно базирани там.
Други по-традиционни методи за изпиране на пари включват изпращането на парични средства в страни като САЩ, Екваториална Гвинея и Бенин.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.