Цената на най-голямата криптовалута по пазарна капитализация се повиши с почти 170 000% през последните седем години. Това доведе до загуба от 99,99% от стойността на американския долар спрямо Биткойн.
Тенденцията е изненадващо подобна на поведението на германската книжна марка по време на хиперинфлацията през 1920-те години.
Новостта на крипто пазара затруднява значително предвиждането на неговото бъдеще. Много анализатори се опитаха да сравнят волатилността на крипто активите, особено Биткойн, с тази на традиционните пазари като акции и облигации, но така и не успяха да намерят корелация, която да обясни траекторията на дигиталните токени.
Въпреки това, наскоро публикувана таблица с данни намери невероятни прилики между Биткойн и отдавна изоставената валута на Ваймарската република – книжната марка. Според крипто анализатора planB, цената на долара спрямо BTC е намаляла с 99,99% от 2011 година насам.(германска златна марка)
Графиката сравнява връзката между BTC и USD с тази между германската хартиена марка и нейния предшественик златната марка. Въведена в Германската империя през 1873 г., златната марка е била златния стандарт, докато не бива заменена с книжна марка през 1914 г.
https://twitter.com/100trillionUSD/status/1132904526955065344
Избухването на Първата световна война прекъсна връзката между златната марка и златото, което доведе до преминаването към книжна валута. В резултат на това, германската хартиена марка стана символ на хиперинфлацията на 20-те години на миналия век.
Графиката на PlanB показа, че представянето на Биткойн спрямо щатския долар през последните осем години изглежда невероятно подобно на последните пет години на девалвацията на книжната марка. Според таблицата, една книжна марка е приблизително равна на златната марка в началото на 1918 г. До 1923-та обаче, една златна марка е на стойност един трилион книжни марки.
(германска книжна марка)
Анализаторът сравнява събитията със съвременното количествено облекчаване, политика, при която централните банки увеличават паричното предлагане чрез закупуване на държавни облигации или други финансови активи.
Докато много експерти са разединени по въпроса дали Биткойн би могъл да замени златото като универсалният запас от стойност, криптовалутите се използват все по-често в страни, борещи се с хиперинфлация.
Нещо повече, проблемите със скалируемостта на Биткойн накараха мнозина да поставят под въпрос неговата употреба като универсална платежна система. Други обаче твърдят, че неговата разпознаваемост и пазарна капитализация ще осигурят на актива ключово място в бъдещата икономика.
Брендън Блумер, главен изпълнителен директор на Block.one, твърди, че способността на Биткойн да бъде запас от стойност ще премахне всяка необходимост от скалируемост и нарече криптовалута „Злато 2.0“.
Биткойн е на първо място по пазарна капитализация – $153 милиарда с 24-часов обем от $ 23.87B. Скорошния скок в цената беше показн за това, че Биткойн не е за подценяване, и топ криптовалутата се възстановява след миналогодишния спад. Много хора започнаха да виждат как в бъдеще активът ще задмине своя най-висок връх от декември 2017-та, от $20,000.
Други прогнозират, че всичко ще се срине и Биткойн ще стигне до $500. Трети пък виждат как дигиталния токен се изстрелва до стотици хиляди, дори милиони. Прогнозите са много и са различни, но коя от тях ще се окаже вярна остава да видим.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.