Докато блокчейн технологията е далеч по-обещаваща от всяка друга съществуваща технология, има някои, които все още се съмняват в нейното превъзходството.
Според инвеститор, който сравнява цената на трансграничните транзакции. Между $5 и $50 коства да се изпрати $100,000 в Биткойн. Същата услуга ще струва поне $1,500 през Paypal. Като разбира се не се коментират възможните забавяния, които биха били възможни при втория вариант.
Блокчейн транзакциите са почти моментални, което означава, че получателят може да получи средствата във всеки момент от няколко секунди до няколко часа, в случай че обемът на блокчейн трафика е висок в момента.
За Paypal има централен орган, който може да реши да задържи средствата за няколко дни или поради съмнение, или по други причини. Освен това средствата могат да забавят с много дни спрямо обичайната процедура.
Основен проект на блокчейн, който промени начина на производството на парични преводи, е Ripple. Компанията изгради ефективна и невероятно евтина система за изпращане на пари в чужбина с изключително ниска такса. Тези плащания се получават в рамките на секунди и няма централизирани участници, които да цензурират такива транзакции.
Блокчейн технологията, следователно, дава на потребителите свобода и спестява време и много пари. Тази комбинация прави индустрията непобедима. Вече Ripple се конкурира много тясно с водещата компания за плащания SWIFT. Ще е само въпрос на време, преди Ripple да изкара компанията от бизнеса, ако не обнови системата си.
Съществуват и ограничения на старите системи, които я правят неподходяща за глобално използване. Например, Paypal не позволява изпращането на плащания към някои страни по различни причини.
Първоначално изглеждаше, че клиентите губят, но сега е ясно, че Paypal е на загуба, защото повечето от тези страни използват криптовалути, базирани на блокчейн и дори не биха си и помислили да се върнат към използването на Paypal.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.