Криптовалутите станаха най-добрият приятел на предприемчивия киберпрестъпник, предлагайки лесни канали за местене на пари.
От измами на „белите якички“ до сделки с наркотици, свързаните с крипто престъпления нарастват. Според Джонатан Левин, съосновател на блокчейн стартъпа Chainalysis, поне 95% от крипто престъпленията, разследвани от властите, включват Биткойн.
Левин, чиято компания следи транзакциите и следва парите на престъпни типове на блокчейна, за правителствени агенции като ФБР, заяви, че Биткойн (BTC) все още е добре утвърден като предпочитаното платежно средство за киберпрестъпниците.
Той призова правителството на САЩ да се съсредоточи върху репресиите срещу незаконните дейности, които се случват на тъмната мрежа. Също така той алармира за терористи, използващи криптовалути. Те използват анонимността, предлагана от блокчейн, за финанси и набиране на средства.
Това, което видяхме е, че има възможност да се обвържат някои от тези криптовалутни сделки или с аптеките в Китай, или с услугите, които хората използват за разпространение на фентанил.
Левин добави, че за следователите е по-лесно да изградят сериозни обвинения срещу заподозрени, благодарение на прозрачността на криптовалутите. Следователно, от разследващите лица вече не е необходимо да разчитат на получаване на записи за сделки от местни и чуждестранни финансови институции.
Въпреки че Биткойн е все още любимата виртуална валута на престъпниците за незаконни дейности, Левин заяви, че неговата компания започна да наблюдава транзакциите за десет aлткойна, включително няколко стейбълкойна, тъй като следователите се опитват да разследват хакове на крипто борси, където са откраднати други токени.
Левин също така разкри, че Chainalysis започнаха разследвания на крипто борсата QuadrigaCX, базирана в Канада, кoято изчезна с почти $200 милиона от клиентския си фонд. Той каза на Fortune в интервю:
Търсехме Биткойн средства, а също и такива в Tether (USDT) на Quadriga и това, което открихме много бързо беше, че Quadriga като борса всъщност нямаше тези загубени средства, които бяха съобщени в медиите. Тези средства всъщност никога не са съществували.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
Японската компания Metaplanet Inc. се изкачи до пето място в списъка на публичните компании с най-големи Биткойн резерви, според нова актуализация на BitcoinTreasuries.net.
Исторически точен технически индикатор, който е прогнозирал всеки голям срив на Биткойн, отново се задейства, предупреждава крипто анализаторът Али Мартинез.