21-годишен мъж е осъден на 10 години затвор, след като стана един от първите хора в САЩ, осъдени за кражба на криптовалута чрез хакване на мобилни телефони. Прокурорите в Санта Клара обявиха присъдата на 22-ри април.
През февруари Джоел Ортис се призна за виновен и за кражба и прие десетгодишното споразумение.
Ортис открадна повече от $7,5 милиона от най-малко 40 жертви: в прессъобщението се отбелязва, че след това той похарчва $10,000 в нощните клубове на Лос Анджелис, наема хеликоптер за да лети с него и приятелите му на музикален фестивал, и купува най-добрите дрехи на марката Gucci.
През май 2018 година, един предприемач на криптовалути в Купертино загуби $5,2 милиона за минути, отбелязват прокурорите.
Прокуратурата определи обвиняемия като „профилиран SIM суапър, който таргетира жертвите, за да открадне криптовалутите им и да поеме контрол над профилите в социалните медии с цел да ги продаде за Биткойн (BTC)“.
Незаконните SIM суапове често включват дублиране на телефонни компании в превключване на мобилни телефонни номера на нова SIM карта чрез предоставяне на откраднати адреси и номера за социално осигуряване. Оттук хакерите могат да заобикалят двустепенните мерки за удостоверяване, които са предназначени да държат криптовалутите защитени.
Миналата година Ортис бе задържан на международното летище в Лос Анджелис, а следователите твърдят, че са успели да си върнат само $400 000 от откраднатите средства. Те вярват, че останалата част от сумата е скрита или похарчена. Прокурорът Ерин Уест каза:
Това не са Робин Худ. Това са мошеници, които използват компютър вместо пистолет. Те не само крадат ефирна, експериментална валута. Те крадат средства от колеги, жилищни ипотеки, финансов живот на хората.
Ортис бе осъден на 19 април от съдия след две съдебни заседания, в които жертвите описаха финансовото опустошение, причинено от престъпленията му.
През февруари, в отделен случай, индивид в Ню Йорк е обвинен в кражбата на самоличност и средства, включително крипто, при първото осъждане за SIM суап.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.