Според съобщенията, Bakkt, институционална платформа за търговия с криптовалути, ръководена от Intercontinental Exchange (ICE), обмисля да получи нюйоркски BitLicense.
Тъй като CFTC не желае да одобри техните Биткойн фючърси, източници, близки до въпроса, казаха, че Bakkt смята, че нюйоркският лиценз ще спомогне за облекчаване на опасенията на Комисията.
Докарването на Биткойн до масата е крайната цел на крипто индустрията. Въпреки че децентрализираният му характер трябва да направи крипто да изглежда непривлекателен за корпорациите, масово се смята, че институционалните инвеститори в крайна сметка ще докарат масово приемане на индустрията.
Intercontinental Exchange, собственикът и оператор на Нюйоркската фондова борса (NYSE), планира да направи точно това с Bakkt, силно регулирана биткойн екосистема. Проектът, обявен през август миналата година, трябваше да насърчи пенсионните фондове, дарителски фондове и други подобни институции да инвестират пари в крипто пространството. Досега обаче той остава в регулаторна неопределеност.
Дългоочакваната платформа е отложена за няколко месеца, тъй като основният регулатор на САЩ – Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) – остава скептично настроен към проекта. Въпросът, който вкара чувство на загриженост в Комисията е начинът, по който токените на клиентите ще бъдат съхранявани и защитени от кражби и манипулация.
Източници разкриха, че ICE обмисля да кандидатства за лиценз от финансовите регулатори в Ню Йорк, за да успокои агенцията. Така нареченият BitLicense ще позволи на Bakkt да съхранява самите токени на клиентите, заявиха трима от хората, близки до проекта.
CFTC признава лицензи за държавни банки и тръстове, и може да позволи на ICE да добави фючърси чрез процес на самосертифициране, ако получи разрешение от Министерството на финансовите услуги на Ню Йорк да държи токени, съобщава Bloomberg.
Въпреки това, Комисията може да изиска от панела за оценка на риска на ICE да одобри фючърсните договори, тъй като не са полицията на спот пазара за Биткойн.
Говорител на регулатора в Ню Йорк заяви, че агенцията не коментира новините. ICE от Атланта също не искаха да коментират въпроса. Последният човек от компанията се е позовал на въпроса миналия месец, когато Кели Лефльор, главен изпълнителен директор на Bakkt, заяви, че компанията е в дискусии с CFTC и че инициативата се движи напред.
Първоначално Bakkt трябваше да стартира в средата на декември миналата година, но крайният срок скоро се отмени за 24-и януари. След това проектът бе „забавен за неопределено време“ в навечерието на Нова година, като ICE заяви, че целта му „ще бъде изменена в съответствие с процеса и сроковете на CFTC“.
Въпреки регулаторните пречки обаче, основните продукти и системи на Bakkt са в процес на разработка. Компанията обяви, че придоби избрани активи, принадлежащи на Rosenthal Collins Group – брокерски услуги за фючърси и опции – през януари.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.