Платформата за видео споделяне YouTube погрешно пусна злонамерена реклама на Биткойн портфейла Electrum, според публикация в Reddit от 26-ти март.
Зрителите, които се интересуват от рекламата, бяха пренасочени към злонамерена връзка, използвайки общ метод за измама, наречен „typosquatting“ или „URL hijacking“. В Reddit публикацията , потребител носещ името „mrsxeplatypus“, предупреди обществеността за популяризирането на малуер версията на Electrum и описа как работи измамата:
Зловредната реклама е прикрита, за да изглежда като истинска . Тя дори ви казва да отидете на правилната връзка (electrum.org) във видеото, но когато кликнете върху рекламата, тя веднага започва да изтегля зловредния EXE файл. URL адресът, на който ме изпращате, е elecktrum.org, а не electrum.org.
The Next Web, информационен сайт, който е фокусиран върху технологиите съобщи, че Google, които притежават YouTube, предприемат подходящи действия срещу рекламата.
През февруари, потребителите на Electrum и MyEtherWallet съобщиха, че са изправени пред фишинг атаки. Един потребител на Reddit установи, че фишинг измама, която се опитва да открадне конфиденциални данни от клиенти на Electrum, се представя като актуализация на защитата.
След това, друг потребител публикува снимка на системно съобщение, което изисква актуализация на защитата на Electrum до 4.0.0, докато последната тогавашната версия на портфейла е Electrum 3.3.3.
По-рано през март, разширение в браузъра на Google Chrome, наречено NoCoin, подмами потребителите да участват във фалшив airdrop на Huobi, засягайки над 230 жертви. Хакерите нарочно маскират злонамереното разширение, за да изглеждат като инструмент, който защитава потребителите от злонамерен софтуер за криптовалута или така наречения криптоджакинг.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.