Bloomberg съобщи за речта на същия ден.
Според доклада, Карстенс обясни, че CBDC може да даде възможност на хората да преместят средствата си от търговските банки по-бързо в централните банкови сметки, като по този начин дестабилизират системата.
Друг въпрос, който той твърди, че възниква при използването на CBDC, според Bloomberg, е различното въздействие на лихвените проценти върху търсенето на пари от страна на обществеността.
Според съобщенията Карстенс </s tron g>каза, че това влияние може да доведе до по-големи баланси на централните банки, които изискват натрупване на активи, което би могло да повлияе на ликвидността на финансовите пазари.
Както Bloomberg отбеляза, съществуват огромни оперативни последици за централната банка при осъществяването на паричната политика и стабилността на традиционния пазар. Накрая той отбеляза:
“Централните банки не пречат на иновациите без причина. Но и те не трябва да напредват, без да обръщат внимание на всички пътни условия.”
Карстенс нарече Биткойн “комбинация от балон, схема на Понци и екологична катастрофа“ и помоли централните банки да регулират по-стриктно криптовалутите, за да им попречат да станат част от основната финансова система.
Доклад, публикуван през януари от BIS, установи, че седемдесет процента от централните банки по света провеждат изследвания за издаване на CBDC.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.