Дигиталните валути като Биткойн, Monero или Litecoin често са смятани за горивото, което задвижва пазарите на тъмната мрежа.
Много преди да привлече вниманието на основните медии като загадъчна и високотехнологична инвестиционна опция с богат потенциал, популярността на Биткойн беше ограничена до няколко малки нишови групи.
По-голямата част от технологичните маниаци, малък брой учени и престъпници, работещи от сенките на тъмната мрежа, бяха инвестирани в актива тогава.
Това бяха ранните откриватели на приложението на Биткойн като надежден финансов инструмент.
Макар че на крипто общността очевидно и „текат лигите“ над бъдещия потенциал на творението на Сатоши Накамото, съмнителните личности бяха очаровани от способността на Биткойн да разрешава анонимни транзакции, които не могат лесно да бъдат проследени и иззети от правоприлагащите органи.
Връзката между двете екосистеми днес е по-силна от всякога с криптовалути на стойност милиарди долари, които сменят ръцете през тъмните пазари всяка година.
В резултат на това почти всяка акция на тъмната мрежа обикновено е последвана от разследващи агенции, които изземват сериозно количество криптовалути.
По-долу са изброени най-големите акции на тъмната мрежа, които подчертават нечестивата връзка между криптовалутите и незаконните пазари на тази потайна онлайн мрежа.
По времето, когато бяха разкрити AlphaBay през юли 2017 г., те имаха повече от 369 000 обяви, 400 000 потребители и приблизителни дневни транзакции от $600 000 до $800 000.
Александхър Кашез, предполагаемият основател на сайта, е задържан в Тайланд и трябваше да бъде екстрадиран в САЩ, преди да се самоубие, докато все още е в ръководството на тайландското бюро за борба с наркотиците.
По жалба за отнемане на права, подадена в Районния съд на Източна Калифорния:
„AlphaBay само позволи на своите потребители да сключват сделки в дигитални валути, като Биткойн, Monero и Етериум, но Биткойн беше предпочитан актив за техните потребители.“
Властите конфискуваха 1,605.05 BTC, 8309.28 ETH, 3 692 ZCash и една част Monerо.
Общо активи на стойност над $23 милиона бяха иззети от Кашез, канадски гражданин, роден на 19-и октомври 1991 година.
Падението на AlphaBay и последвалият арест на неговия основател се дължи на поредица от аматьорски грешки, включително онлайн грешки в неприкосновеността на личния живот и сигурността, както и охолния начин на живот на Кашез.
Министерството на правосъдието на САЩ обяви на 26-и юни 2018 г., че 35 тъмни доставчици са били арестувани в национална операция, в която участваха поне пет федерални агенции.
Освен това, Министерството на правосъдието разкри, че операцията под прикритие достига връхната си точка в агенциите, конфискуващи огромни количества наркотици, огнестрелни оръжия и активи на стойност милиони.
Сред иззетите ценности са пари и златни кюлчета на стойност $3 милиона, хиляди BTC токени и други криптовалути на стойност над $22 милиона по време на aкцията , както и неразкрит брой устройства за копаене на Биткойн.
Ако сте запознати с тъмната мрежа, вероятно сте чували за Silk Road. Това беше първият съвременен пазар в това пространство и убежище за всички видове незаконни стоки и услуги, включително наркотици и оръжия.
Основателят на Silk Road, Рос Улбрихт, е арестуван на 2-ри октомври 2013 г. и е обвинен в компютърно хакерство, пране на пари и трафик на наркотици.
Разследващите агенции установиха, че Улбрихт също е заговорничил за убийството на шестима души, които според него вредят на Silk Road.
Улбрихт в момента e осъден на доживотен затвор без никакъв шанс за условно освобождаване.
Количеството криптовалути, хванати по време на разследването на Silk Road, беше зашеметяващо. Първоначално ФБР се сдоби с около 26 000 BTC, но до края на октомври този брой достигна 144 000 BTC. Това са $5 милиарда в Биткойн спрямо днешните цени.
Въпреки това, по времето на акцията, цената на Биткойн беше незначителна в сравнение с днешната – някъде около $100 – $200.
Арестуването на операторите на Hansa Market и последващото изключване на сайта бяха значителни, като се има предвид, че това се случи малко след като AlphaBay бяха извадени от играта.
Hansa, макар и не толкова голяма колкото AlphaBay по отношение на трафика или приходите, наблюдаваше постоянен приток на нови потребители след внезапното спиране на споменатата в първа точка компания.
В действителност, Hansa бе измислена като възможен наследник на трона, останал след AlphaBay в неуловимата онлайн търговия с наркотици.
Въпреки това, холандската полиция имаше други планове, след като проследи сървърите на сайта до хостинг компания в Литва.
След като германските правоприлагащи органи задържаха двата администратора на сайта – и двамата германски граждани – през юни 2017 г., холандските ченгета започнаха да действат, като поеха пълен контрол над бекенда на Hansa.
Те не затвориха сайта незабавно и продължиха да наблюдават дейностите на купувачи и продавачи в продължение на почти един месец в опит да съберат допълнителни доказателства и разузнавателни данни.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.