Visa и Mastercard планират да увеличат таксите за транзакции за американски търговци, които приемат картови плащания, съобщава Ройтерс.
Според източници, увеличението първо ще засегне обменните такси, които търговците плащат на банките си, когато приемат картови транзакции. Таксите, които банките плащат на Visa и Mastercard за обработка на плащанията, също ще се увеличават, според доклада. Говорител на Visa потвърди, че таксите ще се повишат през април, но само за банки, а не за търговци.
Въпреки това, банките не са известни със своята благосклонност, така че те вероятно ще предадат тези увеличения на таксите на търговците. По същия начин, търговците съществуват, за да реализират печалба, така че ще трябва да преценят дали да прехвърлят тези разходи на потребителя.
Картовите компании са склонни да оправдават таксите си, като изискват мерки за сигурност, за да се предотврати измама и кражба. Те също така посочват, че търговците получават повече продажби, ако приемат картови плащания.
Но през четвъртото тримесечие на 2018 г. чистата печалба на Visa нарасна до $ 2,85 милиарда, което е увеличение от 33% спрямо резултатите за четвъртото тримесечие на предходната година. По подобен начин печалбите на Mastercards Q4 през миналата година се покачиха до $ 1.9 милиарда, също с 33% скок спрямо $ 1.43 милиарда През четвъртото тримесечие на 2017 г.
Ето защо, въпреки широко разпространеното отричане във финансовите кръгове, че Биткойн е нещо подобно на пари в брой, и двамата начисляват авансови такси за покупки на BTC.
Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).