В груповия иск са посочени 79 крипто активи, за които се твърди, че са ценни книжа и се продават от Coinbase.
Също така се твърди, че всеки потребител, който е загубил пари от тези активи, трябва да бъде обезщетен.
Трима потребители на Coinbase обвиняват компанията в продажба на нелицензирани ценни книжа и търсят поне $5 милиона за себе си и всички останали, които са закупили от посочените активи на платформата.
Потребителите твърдят, че тъй като Coinbase предполагаемо продава ценни книжа (известни също като инвестиционни договори), компанията е трябвало да се регистрира в SEC като национална борса за ценни книжа – обозначение, което обикновено е запазено за фондовите борси, и което би подложило Coinbase на редица регулаторни и отчетни задължения.
Според потребителите на Coinbase, които са подали иска, те и всички останали, които са закупили въпросните токени, трябва да бъдат компенсирани за всички загуби, които са претърпели по време на търговия, както и за други неуточнени щети. Те твърдят, че борсата нарушава както федералните, така и щатските закони за ценни книжа и също така молят съдията да нареди на компанията да спре продажбата на токените, които също включват Chainlink, Polygon и Shiba Inu.
Прочети Още: SEC се опитва да блокира заповедта на съдия в дело на Ripple
Делото, което също посочва главния изпълнителен директор Браян Армстронг като ответник, цитира неотдавнашна реч на председателя на SEC Гари Генслер, която оприличава крипто на Дивия Запад и предполага, че вероятно борси като Coinbase предлагат нелицензирани ценни книжа.
Макар че всичко това на теория може да представлява заплаха за бизнеса на Coinbase, не е ясно доколко ще бъдe успешен съдебният процес, особено след като подобни съдебни дела са били неуспешни в миналото. Миналия април, например, най-малко седем групови дела срещу крипто борси бяха отхвърлени от съдилищата или оттеглени от ищците.
Gemini направи важна крачка в стратегията си за разширяване в Европа, осигурявайки регулаторно одобрение за предлагане на крипто деривати в целия Европейски съюз.
Докато търговските пратеници от САЩ и Китай се готвят за среща в Женева този уикенд, Доналд Тръмп отново залага на агресивна тарифна политика.
Президентът на Ripple, Моника Лонг, насочва вниманието към нарастващата роля на стабилните монети в глобалните финанси, подчертавайки, че бизнеса вече не може да си позволи да ги пренебрегва.
BlackRock засилва ангажимента си с регулаторните органи в САЩ, като на 9 май се срещна с Крипто работната група на SEC, за да представи нарастващата си гама от продукти за дигитални активи и да продължи разговорите относно променящата се регулаторна среда.