След като открадна 5 милиона долара в криптовалута от 40 жертви чрез смяна на SIM карта, 20-годишният Джоел Ортис се призна за виновен за кражба и прие сделка за 10 години затвор, както бе съобщено от подразделение VICE.
Той официално ще бъде осъден на 14-ти март. Властите твърдят, че Ортиз е първото лице, осъдено за престъпление за смяна на SIM картата.
„Надяваме се, че това е силно послание към тази общност“, каза Сами Тарази, един от агентите, разследващи Ортис.
Смяната на SIM става все по-популярна сред престъпниците като средство за кражба на имена и средства, крипто ключове и дори профили на социални мрежи, които впоследствие могат да бъдат продадени на черен пазар. Според сведенията в Instagram „@t“ се продава за $ 40,000 в Биткойн.
При размяната на SIM карти, хакерите се свързват с телекомуникационната компания, твърдейки, че тяхната SIM карта е загубена и че биха искали техният номер да бъде пренесен на нова карта. Престъпниците могат да убедят телефонните компании, че те са тези, за които се представят, като предоставят ЕГН или адрес. След като телекомуникационната компания прехвърли номера на нова SIM карта, хакерите могат да заобиколят двустепенните мерки за удостоверяване.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.