Както транзакционните такси, така и времето постепенно се увеличават, което накара инвеститорите да натрупат огромни загуби през последните няколко месеца. Неговият пост в Medium гласи частично:
Сега лично аз виждам, че не е аксиоматично вярно това, че да бездействаш е най-безопасното, особено в контекста на променящата се среда (например продължавам да вярвам, че провалът на Биткойн за значителното повишаване на размера на блока през 2016–17 година беше пародия и голямо нарушение на очакванията на много хора за протокола и това, което доведе до повече общи загуби поради прекомерни такси от сумата, изгубена в Mt. Gox хака), но това е аргументът, срещу който трябва да спорите.
В неговата бяла книга, Сатоши Накамото описва Биткойн като P2P електронна система за парични средства. Тъй като валутата започна да става все по-популярна, обаче, нейната мрежа се напълни от нелепи такси и бавни транзакции. Например, в края на 2017 година, таксите за транзакции достигат до $60 долара за сделка.
Блоковете на Биткойн имат лимит от 1 MB. Докато увеличаването на границата на размера на блока е осъществимо, то намалява рентабилността на копача. Увеличаването на блока може да бъде от полза за по-големите копачи, за сметка на по-малките. Това означава, че няколко души ще получат контрол над мрежата, като по този начин ще го централизират. Както знаете, централизирането на системата противоречи на основната цел на Биткойн да се превърне в технология, разработена и управлявана от консенсуса на общността, без да се влияе от нито един човек или група.
Mt. Gox хака през 2014 година, е една от най-големите крипто кражби в историята. Злонамерените участници откраднаха около 850 000 BTC, на стойност около $450 милиона по време на инцидента.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?