Руското министерство на образованието и науката (Mинобрнауки) въвежда платформа с възможност за проследяване на естествени диаманти, предаде днес правителствената информационна агенция TASS.
Новата руска технология за проследяване на диаманти твърди, че напълно гарантира автентичността на диамантените продукти по цялата верига на доставки, от добива и полирането до крайния собственик.
Въз основа на нововъзникващите ИТ технологии и блокчейн, новата система има за цел да попречи на участниците на пазара да загубят финансовите си активи, тъй като диамантеният пазар има както естествени, така и синтетични диаманти, както и фалшиви камъни, съобщава TASS.
Според министерството, технологията е разработена от руския стартъп Bitcarat.com, който е основан от завършилите руския технически университет MISiS и Националния изследователски университет.
Руското министерство на образованието и науката обясни, че в процеса на новата система, всеки диамант придобива дигитален код, който се записва на леджъра и се споделя между всички участници във веригата. Системата също така дава възможност за записване и проследяване на историята на прехвърлянето на собственост и според сведенията, гарантира защита от нарушения на сигурността.
Минобрнауки подчерта, че основният принцип на блокчейн ще позволи на системата да проследи всички транзакции, включително всеки опит за редактиране на кода, който автоматично ще сигнализира за фалшификация. Министерството добави, че разработчиците на инициативата планират да привлекат инвестиции през следващата година.
През октомври 2018 година, най-голямата световна компания за добив на диаманти, руската Alrosa, се присъедини към пилотната платформа за вериги за дистрибуция на диаманти, на гиганта в сферата, De Beers.
По-рано през 2018 година, Хонконгската бижутерийна компания Chow Tai Fook Jewellery Group също въведе платформа за проследяване на диаманти, базирано на блокчейн, разработена от стартъпа Everledger и подсигурен от IBM Blockchain Platform.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.