Това е заключението, направено сред коментаторите в социалните медии, които анализират най-новите статистически данни за миннодобивната дейност при Биткойн. При копаенето, от 16-ти януари, няма един пул, който да контролира повече от 11.4% от общия хеш-рейт.
“Разпределението на добивната дейност е почти такава, че дялът на копача е не повече от 10%, и съответно 6 мрежови потвърждения осигуряват пълна защита срещу двойно изразходване”, отбелязват служители в Bitaps.com в Twitter.
Last 24 hours distribution. The mining distribution is almost such that the miner’s share is no more than 10%, and, accordingly, 6 network confirmations provide complete protection against a double spend attack. #bitcoin #decentralized pic.twitter.com/L56IlaSCgo
— bitaps.com (@bitaps_com) <a href="https://twitter.com/bitaps_com/ status /1085642389291761664?ref_src=twsrc%5Etfw“>January 16, 2019
Предвид съдбата на Antpool, най-големият BTC пул, променящите се тенденции са осезаеми. Биткойн копачите претърпяха бурни шест месеца, като спадащият хеш-рейт започна да обръща тренда през декември.
Внезапния 35% спад в цената на BTC през втората половина на ноември, предизвика трусове за участниците в добивната дейност.
От тази седмица, ефектите от четвъртото тримесечие на 2018 г. до голяма степен се изпаряват, тъй като оптимизмът се задържа, а експертите също така отбелязват, че Antpool, собственост на Bitmain, вижда устойчива конкуренция от страна на компании като SlushPool.
Други бяха по-скептични по отношение на данните за дистрибуцията, отбелязвайки, че Antpool и BTC.com са под контрола на един съюз.
Най-новите данни от Bitaps, които критикуват автентичността на данните от Blockchain, показват, че дялът на Antpool е само 4,5%, а BTC.com нараства до 13,4%. SlushPool, най-старият публичен пул за добив в индустрията, е сегашният лидер с 18,2%.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?