Според нов доклад, публикуван от Банката за международни разплащания (BIS), изследванията в областта на цифровите валути на централни банка (CBDC) нарастват.
Понастоящем 70% от респондентите са ангажирани или скоро ще бъдат ангажирани с работа по дигитални валути на централни банки (CBDC), твърди швейцарската организация, чието проучване включва 63 банки по света.
Все пак само няколко от централните банки са демонстрирали сериозни намерения да издадат CBDC през следващото десетилетие.
Въпреки 15-процентното увеличение на ангажимента към CBDC през 2017 г., голяма част от проведените изследвания са чисто аналитични и не са свързани с планове за издаване. Само пет от изследваните банки, включително шведската Riksbank и централната банка на Уругвай, са взели решение за разработка на CBDC след етапите на проучването, според BIS.
Riksbank работи по проектa „e-Krona“, който започва в началото на 2017 г. и публикува втория си доклад през октомври 2018 г. В доклада се отбелязва, че използването на парични средства продължава да намалява и че
държавата трябва да има роля на пазара на плащанията.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.