Безличният човек, носещ името Сатоши Накамото, се класира сред 100-те най-големи световни финансови лидери, оставяйки след себе си добре известни личности като Марк Зъкърбърг, Кристалина Георгиева и Пол Кругман.
Worth.com нарече Сатоши Накамото 44-тия най-могъщ индивид във финансите. Псевдонимът, който може да бъде мъж или жена, човек или група от хора, землянин или извънземно (като цяло почти всичко), е „нещото“, стоящо зад създаването на Биткойн, първата в света peer-to-peer електронна парична единица, която се превърна в мулти-милиарден пазар, който съдържа хиляди финансови и технологични стартъпи.
Биткойн позволява на хората да изпращат и получават плащания директно един на друг, без да се нуждаят от платежни институции. Тя поддържа регистъра на тези транзакции в публичен леджър, наречен блокчейн – на практика прави това, което прави банката – на много по-евтин и по-бърз темп.
Някои от водещите корпорации в света на като IBM, Bank of America, MasterCard и JP Morgan патентоват идеите си, базирани на решението с отворен код на Биткойн. Новите стартъпи клонират неговите характеристики, за да създадат своите „усъвършенствани“ специфични за потребителя решения.
Биткойн също се счита за финансово оръжие срещу инфлационно благоприятна система. Накамото въведе максимален брой от 21 милиона BTC. Ограниченото предлагане, прави Биткойн по-оскъден от златото, поради което спекулантите купуват и продават цифровата валута на отворени пазари като всеки друг финансов инструмент.
Смята се, че Накамото контролира 980 000 биткойна – около 5% от всички BTC, които някога могат да бъдат добити, което му дава чиста стойност от $19,4 милиарда в най-високата точка на валутата. Също така, тогава е достатъчно криптовалута да позволи на Накамото да наводни пазара и да срине стойността на Биткойн , ако реши да си вземе парите – или за печалба, или да докаже някаква философска гледна точка – колкото и да е малко вероятно.
Блайт Мастърс, бивш главен изпълнителен директор на Digital Asset Holdings, базирана в Ню Йорк фирма за разработване на блокчейн, стъпи на 27-о място в същия списък. Нейното десетилетие опит на Уолстрийт, помогна на цифровите активи да спечелят големи клиенти в банковия сектор, най-вече австралийската борса за ценни книжа и Google.
Мастърс напуска Digital Asset, цитирайки лични причини, през декември 2018 година.
Друга крипто личност, Кели Льофлиор, главен изпълнителен директор на Bakkt, платформа за фючърси, подкрепена от ICE, също влезна в списъка на световните финансови лидери, на 72 години.
Ако Bakkt успее, не само ще се повиши доверието на инвеститорите и достъпа до Биткойн като актив, но също така ще даде на ICE сериозно предимство пред безброй други стартъпи, които се опитват да оформят този възникващ пазар.
През 2015 година, професорът от UCLA, Багван Чоудри поиска номинация на Накамото за Нобелова награда за икономически науки. Но Кралската шведска академия на науките заяви, че само ще номинира анонимен човек, ако се разкрие.
Крипто общността изрази разочарованието си по въпроса, но те също спекулираха как правителствените агенции ще третират истинския Сатоши Накамото, след като неговата идентичност е разкрита публично. Бяха повдигнати и запитвания относно това дали на Накамото трябва да се предостави цялата заслуга за създаване на Биткойн , когато е имал подкрепа от толкова много изследователи.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.