Слуховете за смъртта на Биткойн са силно преувеличени, според зашеметяващия брой некролози, натрупани по време на мрачния крипто мечи пазар.
Оригиналната криптовалута „умря“ 90 пъти през 2018 година, според 99 Bitcoins. Това е с една идея по-малко от 125-те пъти, които умря през 2017 година.
Въпреки склонността на критиците да го погребат веднъж завинаги, медийният профил на Биткойн никога не е бил по-висок. Така че въпреки срив на цената, търсенията в Google за Биткойн се повишиха до рекордни нива.
Както бе съобщено, търсенията в Google за думата „bitcoin“ наскоро надминаха онлайн търсенията за президента Доналд Тръмп. Това е зашеметяващо, като имате предвид, че Тръмп е центърът на повечето новини почти всеки ден.
Имайки предвид този показател, може да се каже, че Биткойн и криптовалутната индустрия пуснаха корени в съзнанието на хората.
Преди година, Биткойн и крипто пазарът бяха не толкова интересни теми, а бяха по-скоро любопитство за читателите на финансовите новини. Днес, основните бизнес медии покриват ежедневните колебания в цената на Биткойн и развитието на блокчейн индустрията.
Ето ретроспекция към някои от най-запомнящи се, неотдавнашни прокламации, че „Биткойн е мъртъв“:
Атуля Сарин, финансов професор в университета Санта Клара, настоява, че Биткойн никога няма да замени златото като съхранение на стойност, така че биткойнърите трябва просто да се откажат от него.
Изглежда Биткойн вече навлиза в смъртоносна спирала… той бързо ще се занули.
„Виждам Биткойн като мъртъв човек“, казва Питър Малук, президент на инвестиционно дружество в Канзас.
Неотдавнашният скок може да бъде началото на неизбежната и неумолима спирала на смъртта.
Малук каза, че бъдещите поколения ще четат за Биткойн в учебниците по финанси като предупредителна приказка за опасностите от тези фанатици, които „отчаяно искат да направят копринена кесия от ухото на свинята“.
Еколозите – които твърдят, че копаенето на криптовалути е екзистенциална заплаха за човечеството – празнуват мечия пазар, като казват, че това е сигурен знак, че Биткойн „скоро няма го има“.
Тийнейджърът, крипто милионер Ерик Финман каза, че „Биткойн е мъртъв“, защото е „твърде фрагментиран“ и има твърде много вътрешни конфликти в екосистемата.
Може да му предстоят още един два бичи пазара, но в дългосрочен план, той е мъртъв.
Крипто предприемачът Калвин Айре – защитник на Bitcoin Cash Satoshi Vision (SV) – прогнозира, че цената на Биткойн ще падне до нула през 2019, защото е безполезна.
Няма функционалност. Той не прави нищо.
Въпреки тези шумни протести, Биткойн все още е жив и активен. Нещо повече, дори и най-напористите му критици натрупаха похвали за блокчейн – революционната технология, подкрепяща крипто.
Много от специалистите в индустрията са оптимисти и уверени, че 2019 година ще бъде блокбъстър година на безпрецедентна експанзия, стимулирана от нарастване на институционалните инвестиции.
Ранните биткойнъри като близнаците Уинкълвос, Тайлър и Камерън, не са обезпокоени от сегашния спад на пазара и залагат на дългосрочното бъдеще на крипто.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.