Начало » Други » Крипто добивния малуер се е увеличил с 4000% през 2018 година

Крипто добивния малуер се е увеличил с 4000% през 2018 година

20.12.2018 15:58 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Крипто добивния малуер се е увеличил с 4000% през 2018 година

Случаите на малуер (злонамерен софтуер) за копаене на криптовалути се увеличиха с над 4000% през тази година, според изследване на McAfee.

В доклада си от декември 2018 година, базираната в САЩ фирма за киберсигурност заяви, че през третото тримесечие на 2018 година са имали почти четири милиона нови заплахи за зловреден софтуер, в сравнение с по-малко от 500 000 през 2017 и 2016 г.

Отделна версия, даваща конкретни цифри, показа, че броят на злонамерените крипто копачи са се увеличили с близо 55% през третото тримесечие на 2018 година, като за последните четири тримесечия увеличението на малуер е с 4000%.

„Много от ransomware играчите се обръщат към по-доходен бизнес модел: копаенето на криптовалути“, се казва в доклада.


В нарастваща тенденция, киберпрестъпниците са започнали да се фокусират върху използването на устройства за криптиране на данни (IoT), казват от McAfee. Новият злонамерен софтуер, насочен към тези устройства, се е увеличил с 72%, а общият такъв е насочен към IоT, е нараснал с 203% през последните четири тримесечия.

Ремко Верхуф, изследовател на сигурността в McAfee, заяви:

Ние обикновено няма да мислим за използването на рутери или IoT устройства като IP камери, или видеорекордери като крипто копачки, защото процесорите им не са толкова мощни, колкото тези на настолните и преносимите компютри. Въпреки това, поради липсата на подходящ контрол за сигурност, киберпрестъпниците могат да се възползват от обем, вместо от скоростта на процесора. Ако могат да контролират хиляди устройства, които копаят дълго време, те все още могат да печелят пари.

Верхуф също така каза, че McAfee открива заплаха на Mac OS, наречена OSX.Dummy, която се разпространява в чат групи за добив на крипто. Зловредният софтуер, публикуван онлайн, предполага, че потребителите изтеглят софтуер, за да поправят „крипто проблеми“, след което инжектира своя зловреден код. По този начин потребителите по същество са заразени със собствените си устройства, обясни той.

През юли повече от един милион компютри в Китай бяха хакнати за да копаят повече от $2 милиона в криптовалути в продължение на две години. Друго проучване на софтуерната компания Citrix показа, че близо 60% от бизнеса в САЩ е бил засегнат от зловреден софтуер за добив на криптовалути през август.

Малко по-рано излезе и доклад на Kaspersk за увеличението на малуер в крипто добива. Странно, но числата доста се разминават при двата доклада, като в този на Kaspersky се говори за 400% увеличение, докато тук става въпрос за 4000%.

https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето как да разчитаме крипто индекса на страха и алчността

Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.

14.07.2025 17:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Управителят на Английската централна банка с предупреждение за стабилните монети

Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.

14.07.2025 12:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Националната банка на Чехия инвестира в Coinbase

Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.

14.07.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Златото превъзхожда американския пазар на акции в продължение на 25 години

В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.

13.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.