През последните месеци разходите за живот в Иран значително се повишиха след спад в стойността на иранската национална валута.
Резкият спад започна преди няколко месеца, който мнозина свързаха с тревогите за нестабилната икономика сред страховете от ембаргото на Тръмп. И най-новите жертви, които сега усещат натиска са невинни студенти, учещи в чужбина.
САЩ обещават да се насочат към основните области на икономиката на страната, особено на банковия сектор. А според статия, направена от Guardian, на десетки ирански студенти във Великобритания са им били отказани банкови услуги. Сега те са изправени пред отстраняване от университета или рискуват да не завършат, поради невъзможността да получат пари за училищните такси и джобни от дома.
Санкциите и оттеглянето на услугите на SWIFT в Иран предизвикаха иранските студенти, учещи в Обединеното кралство, да преминат към Биткойн, за да заобиколят банковата система.
Глобалната привлекателност на Биткойн се дължи на децентрализираната природа и бързото време за клиринг на транзакциите.
Санкциите на САЩ работят чрез забрана на сделки и отношения с лица, държави и организации. Това ембарго обикновено се изпълнява с помощта на основните финансови институции.
Въпреки това, цифровите валути като Биткойн работят извън тези установени системи. Всъщност, Биткойн е създаден, за да позволи на хората да заобикалят банките и SWIFT, международната система за преводи, когато изпращат и получават пари по целия свят.
Законосъобразността на криптовалутите в Иран все още не е ясна и не е официално приета от правителството на страната. През ноември обаче, секретарят на Върховния съвет за киберпространството в Иран заяви, че иранското правителство работи за узаконяване на крипто дейностите в изстрадалата държава. Също така, в опитите за ограничаване на инфлацията, държавата очаква с нетърпение да пусне собствената си криптовалута.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Публичните корпорации драстично увеличиха своите Биткойн (BTC) активи през 2025 г., придобивайки повече от двойно количеството, закупено от спот борсово търгуваните фондове (ETF) през първата половина на годината.
Японската компания Metaplanet Inc. се изкачи до пето място в списъка на публичните компании с най-големи Биткойн резерви, според нова актуализация на BitcoinTreasuries.net.
Исторически точен технически индикатор, който е прогнозирал всеки голям срив на Биткойн, отново се задейства, предупреждава крипто анализаторът Али Мартинез.