През 2018 г. са били извършени 13 милиона криптоджакинг атаки.
Крипто-престъпността е един от най-популярните въпроси във финансовия свят тази година, тъй като популярността на цифровите валути достигна върхово ниво в последните 12 месеца.
Въпреки че много крипто ентусиасти биха казали, че основният проблем, пред който е изправена индустрията тази година, са крипто цените, Kaspersky Lab е на друго мнение.
Руската фирма Kaspersky Lab е базирана в Москва и е източник на много информация тази година по отношение на крипто-престъпления. Компанията е разкрила, че случаите на криптоджакинг са достигнали 13 милиона долара през 2018 г., което е с 400% повече от миналогодишните 3,5 милиона.
Kриптоджакинг е термин, използван за описване на злонамерена дейност, която носи приходи като използва изчислителната мощ на устройствата на жертвите за копаене на криптовалути. Хакерите след това пренасочват средства към собствените си портфейли. Една от най-тревожните статистики е, че атаките в Близкия изток и Африка се увеличиха четири пъти.
По-рано тази година, през септември месец, McAfee Labs обяви, че случаите на криптоджакинг са се увеличили с 86% за второто тримесечие. Тренда е явен и изглежда, че не са открити ефективни мерки за справяне със заплахата.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.