Град в Онтарио Канада е решил да плати на хакерите откупа, който те искат в "Биткойн", за да може компютърната мрежа отново да работи.
Мидланд, който има население над 16,000 души, има компютърни системи, които бяха заразени със зловреден софтуер тип рансъмуер, който шифрова файлове в началото на месеца.
Критичните услуги като управление на отпадъците и реагиране при пожари обаче не бяха засегнати. За да се декриптират файловете, хакерите настояват за изплащане на откуп в Биткойн. След това градът е започнал процеса на изплащане на неопределената сума в Биткойн, за да получи ключовете за декриптиране.
„Под ръководството на експертите по кибернетична сигурност ние започнахме процеса да платим откупа в замяна на ключовете за декриптиране“, се казва в прессъобщение от <a style="" href="https://www.midland.ca/Pages/News-room.aspx#RansomwareAttack Status Update Midland Town Council. „Въпреки че не е идейно, в нашият най-добър интерес е да върнем системата на линия възможно най-бързо. Градът предварително е осигурил застрахователна полица, която да покрива такива обстоятелства. Продължават усилията за декриптиране.“
Решението на общинския съвет на Мидланд да се съгласи с исканията на хакерите е в противоречие с решението на Професионалната асоциация на голфърите в Америка да откаже да плати откуп в Биткойн, след като подобен злонамерен софтуер беше засаден на компютърните на асоцияцията в началото на миналия месец. Хакерите настояват, че само те притежават софтуера за дешифриране, както съобщава CCN:
„Имаме уникалния софтуер за декриптиране за вашата ситуация. Няма софтуер за дешифриране на разположение.“
Мидланд не е единствения случая, където се плаща откупа. Миналия месец например английската фирма за киберсигурност, Sophos, съобщи, че създателите на рансъмуер SamSam са успели да реализират повече от 6 млн. долара в печалби, откакто започнаха да разпространяват софуера в края на 2015 г. като най-високата сума, платена от индивид е 64,000 щатски долара.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.