Фондацията IOTA разкри за първи път, че планира постепенно да премахне координатора на мрежата, който е точка на централизация.
В поредица от публикации в официалния си блог, фондацията очерта няколко стъпки, които планира да предприеме преди да премахне централизиращия елемент.
Coordinator. Part 1: The Path to Coordicidehttps://t.co/RKlJlJYbmO#IOTA
— IOTA (@iotatoken) November 20, 2018
Въпреки това, тя използва proof-of-work механизъм за сигурност като блокчейн. Това означава, че на теория, ако даден потребител разполага с достатъчно от хеширащата мощ на мрежата, той би могъл да огъне консенсусните правила, за да правят каквото си поиска, включително двойни разходи и форк на мрежата.
Coordinator. Part 2: IOTA is a DAG, not a Blockchainhttps://t.co/jQuje87KQN#IOTA
— IOTA (@iotatoken) November 20, 2018
Това е особено голям риск, тъй като за разлика от Биткойн или Етериум, които имат хиляди копачи, хеш-рейтът на мрежата на IOTA е сравнително малък, което означава, че е по-лесно да се установи контрол върху нея.
За да се предотврати такъв сценарий, координаторът на мрежата е създаден с основната задача да предотвратява двойните разходи. Известен като Coo, и контролиран от Фондацията, той издава периодични транзакции, известни като „milestones“.
Ако някоя транзакция в мрежата на IOTA не е директно или индиректно препратена от milestone, тя не се потвърждава. Макар че това дава на фондацията определено количество контрол върху мрежата, трябва да се отбележи, че не позволява да се променя историята на транзакциите или да се получава достъп до средства на потребителите.
Coordinator. Part 3: Approaches to Coordicidehttps://t.co/876ru53bam#IOTA
— IOTA (@iotatoken) status/1064891379124486144?ref_src=twsrc%5Etfw“>November 20, 2018
Етериум (ETH) поскъпна с 1.8% през последните 24 часа, достигайки $2,987 на 13 юли, тъй като силният технически импулс, притокът на ETF-ите и принудителното ликвидиране на шорт позиции допринесоха за възходящото движение.
Пазарът на алткойни се разгорещява бързо и според някои крипто анализатори може би навлизаме в пълноценна „бананова зона“, подобна на експлозивното рали през 2020-2021 г.
Cardano (ADA) се покачи с 3.8% през последните 24 часа, достигайки $0.736, тъй като комбинацията от технически пробив, инерция на Биткойн и високопоставен финансов ход от Input Output Global (IOG) подхрани бичите настроения.
Chainlink (LINK) поскъпна с 3.9% през последните 24 часа, преминавайки над критичната зона на съпротива от $15 на фона на нарастващия интерес към токенизацията на активи от реалния свят (RWA) и засилването на техническите показатели.