Както съобщи The Asahi Shimbum, група от осем души е била арестувана в Токио, Япония, след като властите са открили предполагаемата им пирамидална схема за инвестиции.
Компанията, наречена Sener, твърди, че е инвестиционна фирма със седалище в САЩ и успява да събере около $68 милиона в йени, от 6 000 жертви, които очакваха, че Sener ще купуват и продават криптовалути от тяхно име.
Първоначално властите са се усетили, когато установяват, че Sener не е регистриран бизнес, както се изисква от закона за финансовите инструменти и борсите. Впоследствие, 73 жертви подават съдебни искове срещу Sener, като претендират за обезщетение в размер на 37 милиона йени.
Това подтикна властите да разследват Sener, което доведе до 8 ареста. От 8-те задържани мъже, шестима са виновни за обвиненията, докато двама са запазили невинността си.
Sener е проста инвестиционна пирамидална схема. Компанията събират пари в брой и криптовалута, обещавайки добра възвращаемост на своите клиенти. Asahi Shimbum обясняват:
Според група адвокати, представляващи жертвите и инвеститори, заподозрените обещават месечна възвращаемост от 3% до 20% въз основа на инвестицията на семинари и други събирания.
Такива невероятно високи цифри на възвръщаемост обикновено са първият идентификатор за една Понци схема, докато модела за набиране на персонал – Sener предлага бонуси за привличане на други инвеститори, което също е отличителен белег на пирамидалните схеми.
Компанията дори организира семинари за нови инвеститори, а рекламните им маркетингови видеоклипове все още могат да бъдат намерени в YouTube. В тези клипове Sener твърдят, че имат приходи от $15 милиарда, 2000 служители и партньорства с Bank of America, CitiBank и други.
Публикация в блог на BehindMLM през 2017 г., показва няколко други признака за тревога. Подчертава се факта, че адреса на корпоративния офис на Sener на техния уебсайт е регистриран в компания, наречена Servcorp, която продава виртуално офис пространство. Статията също така установи, че сайтът на Sener е създаден през януари 2017 г., а не през 2007 г., когато компанията е „основана“.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.