Съвместно проучване между университета Queen Mary University в Лондон и университета в Кеймбридж стигна до извода, че въпреки предизвикателствата свързани с начинанието, теоретично е възможно организациите да разработват блокчейн приложения, които напълно съответстват с наскоро въведения "Общ регламент за защита на данните" на ЕС.
Изследването е публикувано в „Richmond Journal of Law and Technology’“ и цитира предизвикателства като прекомерни глоби и несигурност както това, което възпира компаниите в региона да се опитват да работят с блокчейн.
GDPR (EU 2016/679) бе предложен през 2012 г., но не беше напълно дефиниран и изпълнен до 2016 г. и 2018 г. съответно. Компаниите, които не спазват регламента, подлежат на глоба, на стойност 17 млн. паунда или 3% от годишния оборот на организацията (което принципно се оценява по-високо).
Като цяло: законът събра комбинация от противоречия и подигравки от много партии – с последствия, вариращи от промени в политиките за сигурност на личните данни и споразуменията за услуги до някои операции, които впоследствие решиха да преустановят изцяло дейността си в региона.
Поради някои аспекти на блокчейн технологията, като неизменчивостта на данните на регистрираните клиенти, проблемите са очевидни, когато става въпрос за създаване на решение, съвместимо с това европейско законодателство.
Според уебсайта на университета Queen Mary в Лондон:
Обещаващи примери включват кодиране на записи и изтриване на съответните ключове за декриптиране – оставяйки само неразгадаеми данни по веригата – или използването на така наречените модели за съхранение „извън веригата“.
ЕС няма да бъде първият законодателен регион, в който новите регулации застрашават индустрията, като на други места сме виждали примери дори за резултатите от това.
В Китай нарастващите ограничения доведоха до крипто-полет, при който много компании са преместили своето седалище в Хонконг, Тайван или Сингапур, за да избегнат риска от преследване.
Междувременно политиките, прилагани от агенции като Комисията за ценните книжа и фондовите борси в Съединените американски щати, доведоха до това много компании да забранят американските инвеститори да участват в ICO.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.