Тъй като финтех продължава да измисля нови бизнес модели за финансиране, високопоставен финансов регулатор смята, че може да се използва и за по-ефективно прилагане на закони за деривати.
Дж. Кристофър Джанкарло, председател на Комисията за търговия на фючърси на САЩ (CFTC), говори за технологията на разпространен леджър (DLT) и начина, по който тя може да автоматизира регулациите на пазарите на деривати. Той се изказа по време на конференцията „Fintech Week“ в Джорджтаунския университет тази сряда.
В комбинация с алгоритми за машинно обучение, той може да се използва за идентифициране на сегментите на пазарите, където се увеличават високите рискове или неразпознатите уязвимости. Освен това председателят на CFTC отбеляза, че количественото регулиране може да стандартизира и разпространява критична информация на участниците на пазара – включително регулаторните органи.
„Можем да си представим и деня, в който книгите са дигитализирани, спазването им е все по-автоматизирано или вградено в бизнес операции чрез интелигентни договори и регулаторното отчитане е удовлетворено чрез DLT мрежи в реално време“, обясни Джанкарло. „Машините тук в CFTC биха имали възможността да съобщават регулаторни изисквания и да консумират и анализират данните, които идват чрез такива системи“.
Както каза Джанкарло, CFTC разглежда активна форма на регулиране, която може да отговори на предизвикателствата, които новите технологии предоставят, в реално време. Той посочи конкретно децентрализираните пазари, говорейки за тези предизвикателства.
Джанкарло потвърди, че CFTC има „способността да върви в крак с онези, които се опитват да измамят, изкривят или манипулират“, подсказвайки, че може би вече е започнала изграждането на системи, които ще автоматизират регулациите на пазара на деривати.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.