Компания за добив на Биткойн , формирана от фирма за частни капиталови инвестиции в САЩ, планира да започне изграждането на 36-мегаватова ферма в Мароко от януари следващата година, съобщава Ars Technica във вторник, 18-и септември.
Схемата, известна като споразумение за закупуване на електроенергия (PPA), ще позволи на компанията да създаде опора в региона с възможност за разширяване на продажбите отвъд границата през следващите години, обясни изпълнителният директор, Джон Белизер.
„Мароко има действащ закон, който ефективно гарантира PPA за доставчиците на енергия“, каза той пред публикацията.
Ние ще започнем с това и ще започнем да растем от там.
Soluna се надява, че местните закони ще се променят, за да позволят повече от сегашните 20% от мощта да бъдат продадени.
„В зависимост от бъдещия ни капацитет можем да се ангажираме с по-големия търговски посредник в страната и извън нея, за да купят нашата мощност“, продължи Белизер.
Tова ще изисква промяна в правната рамка.
Мароко се е позиционирала като една от малкото юрисдикции в световен мащаб, за да обяви официално забранени плащания за криптовалути.
Този ход дойде през ноември миналата година и оттогава насам се видяха подобни ходове от Индия, Иран и други, като последният обаче намекна, че може да промени решението си този месец.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?