През последните седем месеца, Малта е приветствала доста крипто и блокчейн компании. От стартъпи до водещи борси като Binance, която понастоящем е водеща платформа за обмен на криптовалути в света, според данните от coinmarketcap.
Може да изглежда, че бройките са препълнени, но европейската страна е непоклатима и готова да приеме повече крипто фирми с отворени обятия. Това поставя въпроса: защо Малта е толкова желана от крипто компании?
Много от факторите допринасят за решението за миграцията на борса и по един и същ начин, множество фактори определят решението на борсата да превърне новото си местоположение в постоянен дом. Въпреки че въпросът за регулирането кара борсите да са особено внимателни в избора за постоянна дестинация, Малта притежава голямо качество, което го прави най-добрия възможен подслон за борсите.
Битката при регулациите за криптовалути се е разгорещила, което доведе до затварянето на няколко борси, отново и отново. В Япония например седем борси получиха предупредителни писма от японската комисия за ценни книжа и фючърси (SFC), с която поискаха да преустановят търговията с цифрови активи, създадени като „ценни книжа“ съгласно закона в Хонконг. Binance също претърпя три големи затваряния в Китай, Япония и поради неспазване на регулаторните политики преди преместването му в Малта.
Междувременно тревата изглежда по-зелена в Малта, тъй като премиерът Джоузеф Мускат изрази интересите си за сътрудничеството с крипто фирми. Докато приветстваха Binance в Малта, министър-председателят разкри в Twitter по-рано през март, че иска страната му да е пионер в това ново движение – да бъде център за финтех компаниите от световна класа.
Правителството на Малта впечатляващо започна да изпълнява планове за регулиране. На 26-ти юни малтийският парламент одобри три законопроекта за криптовалути и блокчейн – първи по рода си.
Макар че корейското правителство беше първото, което регулираше криптовалутите през 2017 г., Малта бързо тръгна от там, където Корея се оттегли, като се превърна в дом на над петнадесет крипто и блокчейн, включително топ компаниите като Binance и Okex.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.