Начало » Регулации » Комисията за финансов надзор на България ще наблюдава крипто пазара

Комисията за финансов надзор на България ще наблюдава крипто пазара

29.10.2018 19:14 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Комисията за финансов надзор на България ще наблюдава крипто пазара

Комисията за финансов надзор на България (КФН) ще започне да следи крипто пазара в опит да изработи мерки срещу изпирането на пари и измамите чрез виртуални валути.

Комисията за финансов надзор (КФН) ще започне да следи и анализира пазара на криптовалути и първоначалните предлагания на монети в страната. Идеята е да се измислят мерки срещу изпирането на пари и измамите с виртуални валути, разкри регулаторът.

Според стратегията на КФН – „Стратегия за мониторинг на финансовите технологии в небанковия финансов сектор (2018 – 2020 г.)“, публикувана на уебсайта си миналата седмица, комисията ще се съсредоточи върху четири основни области на действие:

  1. Определяне на изисквания за възможно лицензиране или регистрация на компании, предлагащи финансови иновационни продукти и / или услуги и технологии в небанковия финансов сектор.
  2. Анализ на необходимостта от регулаторна рамка във връзка с аутсорсинг услуги, включително услуги в облака.
  3. Създаването на иновационни центрове.
  4. Управлението на риска в кибер пространството.


„Предизвикателството пред небанковия финансов сектор е да балансира ползите от въвеждането на най-модерните технологии и да запази финансовата стабилност и безопасност за потребителите и инвеститорите в сектора „
, гласи стратегията на КФН.

Според данните на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) инвестициите в сектора на финтех през първите девет месеца на 2016 г. в световен мащаб са достигнали 19 милиарда долара. Това е петкратно увеличение в сравнение с данните за 2013 г.

На фона на бързото развитие на сектора българските регулатори изостават в създаването на правила и предотвратяването на крипто-свързани престъпления. Както съобщава Cryptovest миналата седмица, българското правителство се нарежда на второ място по притежание на Биткойн (BTC) в света след полицейските операции, които задържат имущество на предполагаеми престъпници.

Мерките предприети срещу организираната престъпност от страна на правоприлагащите органи през май 2017 г. доведоха до залавянето на 213,519 битокйна, достатъчно, за да се изплати около една четвърт от националния дълг на страната. Според българските власти престъпниците използват техническите си умения за заобикаляне на данъците. Към юни 2018 г. виртуалните монети струват повече от 1,2 милиарда долара.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Председателят на SEC с коментар за крипто регулациите

Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.

03.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Губернаторът на Аризона наложи вето върху законопроект за крипто резерв

Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.

02.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC проучва нова ускорена процедура за одобрение на ETF-и

Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.

02.07.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC одобри нов ETF – ето какво трябва да знаем

Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.

02.07.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.