Властите в Камбоджа официално предупредиха местните инвеститори, че рискуват да наложат санкции за закупуване, продажба или търговия с криптовалути, без първо да получат лиценз.
„Всяко физическо или юридическо лице, което се разпространява, за да мобилизира средства, купува, продава, търгува или урежда криптовалути без да получи лиценз от компетентните органи, се наказва в съответствие с приложимото законодателство“, декларация, подписана от централната банка на страната, Националната банка на Камбоджа , както и полицейската служба на страната и регулаторът на ценните книжа.
Органите също така предупредиха инвеститорите, че сделките с крипто могат да доведат до загуби поради нестабилността на активите. Беше цитиран и рискът от хакерство.
Освен това генерал-комисаря на Националната полиция, Комисията за ценни книжа и борси в Камбоджа и Националната банка на Камбоджа предупредиха, че липсват защитни механизми за клиентите. Някои от криптовалутите, които бяха изброени в изявлението, са: Forex Coin, К Coin, Suncoin, KH Coin и OneCoin, за която се твърди, че е понци схема.
В края на миналия месец 98 души бяха дадени под съд в Китай заради участието им в предполагаемата понци схема, като в процеса бяха възстановени над 267 милиона долара. Това се случи след разследване, започнало през юли 2016 г. Другите юрисдикции, в които се изследва схемата, която се върти около крипто проекта, създаден от българката Ружа Игнатова, включват Украйна, Канада, Италия, Ирландия, САЩ и Обединеното кралство.
Това не е първият път, когато камбоджанските власти са издали предупреждения за крипто. Миналата година през декември, генералният директор на Националната банка на Камбоджа, Chea Serey, призова за предпазливост по отношение на зараждащата се технология, като предупреди, че са незаконни. Това обаче не попречи на спекулациите, че страната ще пусне национална криптовалута, следвайки стъпките на Венецуела.
През март тази година например се появиха доклади, че фирма, известна като Entapay, основана от китайски бизнесмени, ще разкрие „юридически дигитален търг“ в случай, в който заместник министър-председателят на страната, Men Sam An, ще бъде главният говорител. Както Комисията по ценните книжа и фондовата борса, така и Националната банка на Камбоджа бързо отрекоха докладите, в които се казваше, че не се обмисля криптовалута, подкрепяна от държавата. Макар че не беше първата криптовалута, която да се опита да започне в Югоизточна Азия, Entapay беше първата, който заяви, че има широката подкрепа на правителството.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.